Söyleşiler

Matematik Mezunu Olup Bankada Çalışılır Mıymış?


Matematik bölümünü severek bitirenler, idealist matematikçiler olarak hayatlarına devam ediyorlar. Öte yandan fen edebiyat matematik bölümünü büyük hayallerle tercih eden öğrencilerin bir kısmı maalesef mezun olana kadar matematikten çok soğuyor ve farklı iş imkanları araştırmaya başlıyorlar. Matematikten sıkılan matematik bölümü mezunlarının tercih ettiği iş sahalarından birisi de bankacılık sektörü. Her ne kadar bankacılık iktisatçıların uzmanlık alanı olsa da bu sahada çalışan matematikçilerin sayısı da az değil. Bir matematikçiden bankacı olur mu sorusunu kendi kendimize zaten hep soruyoruz. Dedik ki gidelim bir de konunun içinde olan bir bilene soralım. Matematikte başarılı okullardan birisi olan Boğaziçi Matematikten mezun olup finans sektöründe çalışan Bankacı Bey’e derdimizi açtık. Kendileri bizleri kırmadı ve öğrencilerin merak ettikleri birkaç soruyu bizler için cevapladı.
Söyleşiyi görmek için lütfen tıklayınız

Özel Üniversitede Matematik Yüksek Lisansı

Yüksek Lisans başvuruları bazen sancılı bir süreç olabiliyor. Hangi bölüm hangi alan soruları ile beraber hangi üniversite sorusu da akla gelebiliyor. Hatırı sayılır bir devlet üniversitesinden mezun olup özel bir üniversitede matematik yüksek lisansı yapmış bir öğrencinin 2012 senesine ait fikir ve hislerini sormuştuk. Gelin beraber dinleyelim.
Söyleşiyi görmek için lütfen tıklayınız

Kürşat Rasim Mestav ve Tübitak Proje Yarışması


2011 yılında 42. Tübitak Proje yarışmasında matematik dalında sadece bir proje altın madalya almıştı. Ankara Fen Lisesi’nde okuyan iki öğrenci olan Kürşat Rasim Mestav ve Cüneyd Öztürk TAM BÖLERLİK FONKSİYONU ÜZERİNE KULLANIŞLI BİRKAÇ EŞİTLİK VE UYGULAMALARI isimli projeleriyle bu ödüle layık görülmüştü.

Söyleşinin yapıldığı tarihte Bilkent Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Kürşat Rasim Bey ile projeleri hakkında konuştuk.
Söyleşiyi görmek için lütfen tıklayınız

BMO 2012-Yorumlar ve Genel Değerlendirme


26 Nisan – 2 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlenen 29. Balkan Matematik olimpiyatları‘nda Türkiye çok başarılı bir organizasyona imza atmıştı. Öğrencisinden liderine kadar neredeyse bütün katılımcılar yarışmadan çok memnun kaldı. Koordinasyon ekibinden Selim Bahadır, Cafer Tayyar Yıldırım ve Fehmi Emre Kadan ile Balkan A-Takımının Yardımcı Lideri Vefa Göksel ile ve de Balkan A-Takımında ülkemizi temsil eden Mehmet Efe Akengin ile bu yarışma ve Türkiye’nin ortaya koyduğu misafirperverlikle alakalı mütevazı bir diyaloğumuz olmuştu.

Aşağıda bu söyleşilerin bir derlemesini bulabilirsiniz. Sürçü lisan ettikse affola…
Söyleşiyi görmek için lütfen tıklayınız.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s