Yurt Dışında Lisans

Bu sayfa Ahmed Melih Üçer’in 2011 ve 2012 tarihlerinde kaleme almış olduğu ve sitemizde yayınlanmış yazılardan derlenmiştir. Bilindiği üzere Ahmed Melih Bey 2010 senesinde Massachusetts Institute of Technology(MIT)’den kabul almış ve lisans eğitimine bu üniversitede başlamıştır.

Gitme ile Gitmeme Arasındaki Fark

Bu sayfayı okuduğunuza göre, matematik olimpiyatları ile ilgili olduğunuzu varsayabilirim sanırım. Matematik olimpiyatları ile ilgili olan öğrencilerin de – hepsinin olmasa da – önemli bir kısmının, yurtdışında lisans okuma fikrini değerlendirdiği biliniyor.

Elbette, bu duruma ilişkin mümkün en temel soru “gitsem mi, gitmesem mi?” sorusudur. Bu gerçekten, ifadesinin kısalığının aksine zor bir soru. Lise yıllarımda bunun üzerine çok zihin yorduğumu hatırlıyorum. Bazen bir karara ulaştım gibi olurdu, sonra bu karar da bir süre sonra değişirdi. Bu halin birinci sebebi, sahip olunan yetersiz bilginin kararın büyüklüğü karşısında son derece küçük kalması. Sizin de konu ile alakalı bilginizin yetersiz olduğunu tahmin ediyorum; fakat bu kararın büyük olup olmadığına dair düşünceleriniz farklı olabilir, ayni şekilde düşünüyorsanız bile gerekçeleriniz farklı olabilir. Lütfen bu soruları kendinize sorun.

Ben de oldukça basit bir örnek gerekçe söyleyeyim: “Başka bir ülkeye taşınmam için çok güçlü bir neden gerekir, aksi halde buna macera denir.” Ben buraya gelmeden önce ve gelişim esnasında ve hatta ta ki geldikten bir müddet sonrasına kadar kesinlikle böyle düşünüyordum. Ama şu anda bu düşünceye asla katılmıyorum. Mekan değiştiren her insan gibi başlangıçta zorlu bir süreçten geçersiniz, ama bu korkulduğu kadar uzun sürmüyor. Bu sürecin ardından da yeni yeriniz size öncekisi kadar yakın ve alışıldık görünüyor. Gelmeden önce yaşadığınız düşünce sancıları da tamamen unutuluyor. Belki, benim talihli olduğum öne sürülerek ve bu sürecin herkes için böyle gelişeceğinin bir garantisi olmadığı düşünülerek sözlerime itiraz edilebilir. Ama samimiyetle düsünün, neyin garantisi var ki? Yaşadığınız yerin sahibi olduğunuzu düşünmeyin, her an onu da kaybetmeniz olası. Van’da ve Erciş’te gerçeklesen bu son deprem bunu düşünmenize yardımcı olabilir. Gitmek ile kalmak arasındaki fark sanıldığı kadar dev değil, kendinizi yerinize çivilemeniz anlamlı değil…

Yurtdışında Parasal Durum ve Diğer Zorluklar

“Belirsizlik” doğal olarak ciddi bir korku oluşturuyor. Daha açık bir ifadeyle “ne bulacağını, ne göreceğini bilmiyor olma”. Elbette benim burada yapmak istediğim bir şey de, bu yazıları okuyanların zihinlerinde doğruya mümkün olduğunca yakın bir Amerika (ya da daha az iddialı olayım, MIT) imajı oluşturmak. Şimdi biraz “geçim durumu” veya “parasal durum” konusuna değinelim.

Kişilerin harcama alışkanlıkları çeşitlidir gerçi, ama ben kendi adıma bu biçim bir sorunla çok ciddi bir düzeyde karşı karşıya gelmediğimi söyleyebilirim. Ben ailemden, MIT’nin hesapladığının çok altında bir destek aldım ve ihtiyaçlarımı karşılayabildim elhamdulillah. Fakat bu tabii ki, TÜBİTAK bursu ile Bilkent bursunun birleşiminden gelen zenginlik ve refaha tekabül etmeyebilir 🙂

Anladığım kadarıyla bir de, başvuru sürecinin bizzat kendi zorluğu ve çetrefilliği de vazgeçirici bir faktör olabiliyor. Doğrudur, Amerikan üniversitelerine başvurma prosedürü pek standart değildir, Türkiye’deki okul yıllarınızda alıştırılmış olmadığınız bir yapısı vardır ama olimpiyat yapan ortalama bir öğrencinin çalışkanlığına meydan okuyacak kadar da zor değildir asla. Başvuru sürecinde para harcanması var bir de: ben başvurularımı bitireli iki seneyi geçtiği için çok net hatırlamasam da, (merak edenler için söylüyorum) 400 dolar gibi bir toplam anımsıyorum.(o zamanın parasıyla)

Son not olarak söyleyeyim: Bu -can sıkıcı olsa da- ufak noktaların, başka özel gerekçeleriniz yoksa, buralara ‘gelmeme’ye sebep olacak kadar geçerli olmadıklarını düşünüyorum.

Site Yönetiminden Not: Başvuru mevsiminde TOEFL sınavına da girmeyi düşünenlere, konu ile alakalı yazımızı da okumalarını nazikçe öneririz.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s