Matematik Bölümünü Tercih Etmeden Önce

Matematik Yazmadan Önce Şunlara Dikkat Edin

1- Soyut ve hiçbir işinize yaramayacak onlarca konuyu öğrenmek ister misiniz? Farklı matematik bölümlerinin ders programlarını incelediğiniz zaman çoğunun uygulamadan çok teoriye yönelik olduğunu farkedeceksiniz.
2- Üniversite matematiği, Lise Matematiğine yada dergilerin arkalarındaki zeka sorularına yada 21 filmindeki hilelere benzemez. Matematik bölümünde matematiğin gerçek yüzü ile tanışırsınız. Sayfalarca süren ispatlarda her zaman mantık oyunları yada eğlenceli ispat geçişleri olmaz. Sabır ve gayret gerektirir. Mesela 4.sınıf reel analiz dersinin türkçe olan arşivine bir bakmanızı tavsiye ederim.
3- Üniversite matematiğini sevmeniz %83 oranında dersi anlatan kişiye bağlıdır. Fakat öğretim elemanlarının yarısından fazlası ders anlatma kabiliyetinden yoksundur diyebiliriz. (Bu durumu ispatlayacak bir döküman göstermek uygun olmayacağı için buradaki fikir desteksiz bırakıldı.)
4- Bitirince ne olmak istiyorsunuz? Akademisyenlik için en az 6 sene daha vermeniz lazım. 30 yaşına kadar soyut konular üzerine çalışmak ister misiniz? Eğer öğretmenlik de yapamayacağınızı düşünüyorsanız daha sosyal bölümler yazmayı düşünmeyi deneyebilirsiniz.

  

Fen Edebiyat mi Eğitim mi?

Matematik Öğretmenliği ve Fen Edebiyat Matematik Bölümleri arasında kalmış öğrencilerin dikkat etmesi gereken birkaç hususa değineceğiz. Fikirlerimiz ne kadar objektiftir bilemem ama eğitim ile fen edebiyat arasında kalan bir arkadaşın eğitim tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum. Yine de farklı düşünen arkadaşlar meseleyi ehillerine bizzat sorsalar daha güzel olur.

1- Eğer öğretmenlik mesleğini seviyorsan kesinlikle öğretmenlik oku.

2- Matematiksel ispat yapmayı sevmiyorsan kesinlikle ama kesinlikle öğretmenlik oku (bakınız) .Matematik öğretmenliği okuyanların en çok zorlandığı dersler Matamatik bölüm dersleri. Hatta okulu uzatanlar %95 Matematik derslerini bitiremediği için uzatır.

3- Öğretmenliği bitirince devlet liseleri, özel okullar, dersaneler, özel kurslar gibi çok çeşitli kurumlarda iş imkanı anında doğarken Fen Edebiyatçılar hiçbir lisede formasyonsuz öğretmenlik yapamazlar.

4- Fen Edebiyat daha çok akademisyen olmak isteyen öğrencilerin yöneldiği bir fakülte.

5- Öğretmenlik okuyanlar genelde yüksek ortalama yaparlar ama Fen Edebiyat okuyanların ortalamaları o kadar yüksek olmaz. Çoğusu bölümü zar zor bitirir. Dolayısıyla çok çalışan ve matematiği seven bir öğrenci değilsen Fen Edebiyatta zorlanırsın.

6- Yine de kararsızsan ve iyi bir öğrenci olduğunu düşünüyorsan. Matematik öğretmenliği yaz. Madem iyi öğrencisin, notlarını ilk sene yüksek tut. Hem kendi bölümünü hem de fen edebiyat diğer bölümleri tanımaya çalış. Hala Fen Edebiyat istiyorsan yatay geçiş yapmayı denersin. Zaten 4.00 üzerinden 3.00 gibi bir ortalman varsa seni direkt Fen Edebiyat matematiğe alıyorlar çoğu üniversite için (bakınız) .

  

Fen Edebiyat mı Mühendislik mi?

1- FenEdebiyatın iş imkanları mühendisliğe göre daha kısıtlı bunda hemfikiriz.
FenEdebiyat fakültesinden mezun olan bir öğrenci
a- Akademisyen/Okutman
b- Öğretmen(Kamu/Özel)
c- Piyasada Bölümüyle Alakalı
d- Alakasız Serbest Meslek

gibi sektörlerde çalışır. Fen Edebiyat bitirip “çok iyi para kıran” insanlar da var muhakkak fakat para kazanma motivasyonu ile fen edebiyata gidilmez.

2- Matematik, Fizik gibi alanlara hatta “sözel” bölümlerden Edebiyat, Tarihe normalin üzerinde ilgi duyan insanlara Fen Edebiyat tercih etmeleri tavsiye edilebilir. Fen Edebiyat cinsinden tercih ettiğiniz bölüme karşı aşırı muhabbetiniz yoksa bir yerden sonra bıkmaya başlarsınız. Hiçbir bilim dalı liseden görüldüğü gibi değildir, maalesef. Özellikle Matematik Bölümü’nde okuyan çoğu öğrenci bunu farkediyordur. Lise Matematiğine bayılmasına rağmen üniversitede gördüğü matematikten nefret eden öğrenci sayısı azımsanmıyacak kadar çoktur.

3- Mühendislik bölümlerinin puanları anlamsız bir şekilde yüksek olduğu için iyi bir üniveristenin mühendislik fakültesinden bir bölüm kazanmak bazen zor olabiliyor. Orta seviye bir mühendislik bölümü bitirmektense kaliteli bir fen edebiyat bölümü bitirmek daha mantıklı olabilir. Kaliteli üniversitelerde
a- Hoca ve öğrenci seviyeleri daha yüksek olur.
b- Bitirdikten sonra yurt dışına çıkmak daha rahat olur.
c- İngilizce eğitimleri daha güçlüdür.
d- Üniversitenin etiketine çoğu zaman daha fazla önem verilir.

4- FenEdebiyat yazıp ilk sene derslerinize iyi çalışıp bölümünüzü biraz daha iyi tanıyabilirsiniz. Eğer hala bölümü beğenmediğinizi düşünüyorsanız ve ilk sene yaptığınız ortalama yeterince yüksek ise başka bir bölüme geçme ihtimaliniz de olabilir. Bölüm değiştirme büyük üniversitelerde çok anormal birşey değil hatta her 15 öğrenciden biri bölüm değiştiriyor desek abartmış olmayız. Burda şunu da hatırlatmak da fayda var, çoğu mühendislik bölümüne geçmek için gerekli minimum ortalama 4.00 üzerinden 4.00’e çok yakın olduğu için geçişler biraz zor oluyor. Başvuranlar arasından en iyi 1-2 öğrenciyi alıyorlar. O yüzden çok fazla pembe hayallere kapılmayın..

  

Fen Edebiyat Matematiğin Avantajları

Her ne kadar fen edebiyat fakültesi bölümleri taban puanları düşük olsa da bu fakülte öğrencilerinin ,eğer kullanabilirlerse, bazı avantajlara sahip oldukları da bir gerçek.

1- Daha az streslidir. Özellikle tıb ve mühendislikler ağır proje, ödev ve ezberlerle ezilmektedir. Matematik bölümlerinin ders programlarına göz attığınız zaman daha iyi anlayacaksınız.

2- Seçmeli ders ve yan dal imkanları daha kolay değerlendirilebilir. Yan dal her üniversitede olmayabilir fakat seçmeli ders sayısı aşağı yukarı her üniversitenin fen edebiyat fakültelerinde diğer fakültelere göre daha artıktır. Dileyen matematikçiler isteklerine göre çift anadal programlarına dahil olmadan bilgisayar programlama dilleri, popüler fizik, bio-fizik, bio-medikal, psikoloji, sosyoloji, yabancı dil, humanite, tasavvuf gibi istedikleri sosyal yada bilim seçmeli derslerini alabiliyor. Hatta bazı bölümlerin(misal) seçmeli ders sayısı zorunlu derslerden daha fazla olabiliyor(evet bence de komik). Dolayısıyla fen edebiyat fakültesi mezunları daha geniş yelpazede akademik bilgiye sahip olabilirler.

3- Bilim yapmak istemeyip meslek hayatına atılmaya can atanlara duyurulur: Piyasada sürekli birilerinin emirlerin dinleyip gece gündüz çalışmak zorundalılığı varken akademik hayatta bir ölçüde herkes kendinin patronu

4- Fen edebiyat okuyup formasyon alarak öğretmenlik de yapılabilir. Özellikle ingilizce fen edebiyat okuyanlara kolejler büyük ilgi gösteriyor. Kaldı ki özel okullar güzide ve yetenekli hocalarını Tübitak destekli yada başka özel projelere daha kolay yönlendirebiliyor. Olimpiyat çalışmalarına daha çok bütçe ayırıp yada daha çok teşvik edebiliyor. Fen edebiyat fakültesi bölümlerinin pedagojik formasyon sertifika programları ile ilgili detaylı bilgiye Yök başkanlığından yapılan duyurular kısmından ulaşabilirsiniz.
(YÖK Pedagojik Formasyon Duyuruları)
(Pedagojik Formasyon veren üniversiteler)

  

Matematik Bölümünü Bitirenler Ne İş Yapar?

1- Akademisyenlik:
Eğer gerçekten matematiği seviyorsanız, bitirip akademik devam etmeniz tavsiye edilir. Ama matematiği çok sevmiyorsanız doktoraya sabretmeniz çok zor. Bazı programlar 5-6 seneye kadar sürebiliyor ve uğraştığınız konuda tez yazmak yada birşeyler ortaya koymak çok zor olabiliyor.

2- Öğretmenlik:
Matematiği doktora yapacak kadar sevmeyebilirisiniz. Ama 4 sene matematik okuyan bir insana artık lise matematiği çerez gibi gelir. Gözünüz kapalı yapabilirsiniz bütün soruları. Bunun verdiği özgüven size ders anlatma motivasyonunu da katar.
Matematik Bölümü mezunları öğretmenliği severek ve zorlanmadan yapabilmekte, gerek kamuda gerekse özel sektörde çok başarılı bir öğretmen olabilmektedirler. Hatta Olimpiyat hocası falan olsanız çok heyecanlı bir öğretmenlik kariyeriniz olabilir. Zeki çocuklara ders anlatmak her zaman eğlencelidir.
Ayrıca iyi bir üniversiteden mezun olan matematikçiler sadece özel ders anlatarak bile geçinebiliyorlar. Özel ders çoğu zaman sıkıcı olur ve sürekli bir geçim kaynağı olarak düşülmez. Fakat kimi zaman başvurulabilecek ciddi bir seçenektir.

3- Piyasada Bölümüyle Alakalı:
Çoğu banka ve özel kuruluş analist alıyor. Analistlerin de bazılarını matematikçilerden seçiyorlar. Tübitak, Aselsan, TTnet, Telekom, Hazine Müsteşarlığı, muhtelif bankalar ve farklı arge bölümleri ciddi sayılarda finansal danışman alıyorlar.
Ayrıca Ekonomide master-doktora yapmak da çok meşhur. %5-10 arasında bir kitle ekonomiden devam edip özel sektöre daha rahat bir geçiş yapıyor.

4- Alakasız Serbest Meslek:
Ticarete atılan matematikçiler de az değil, yazılım sektöründen tutun lokanta zincirine kadar bir çok yerde Matematikçiler çok rahat söz sahibi olabilmekteler.

  

Matematik Mezunu Olup Bankada Çalışılır Mıymış?


Matematik mezunlarının çalışma alanlarından yukarıda bahsetmişti. Matematik bölümünü severek bitirenler, idealist matematikçiler olarak hayatlarına devam ediyorlar. Öte yandan fen edebiyat matematik bölümünü büyük hayallerle tercih eden öğrencilerin bir kısmı maalesef mezun olana kadar matematikten çok soğuyor ve farklı iş imkanları araştırmaya başlıyorlar. Matematikten sıkılan matematik bölümü mezunlarının tercih ettiği iş sahalarından birisi de bankacılık sektörü. Her ne kadar bankacılık iktisatçıların uzmanlık alanı olsa da bu sahada çalışan matematikçilerin sayısı da az değil. Bir matematikçiden bankacı olur mu sorusunu kendi kendimize zaten hep soruyoruz. Dedik ki gidelim bir de konunun içinde olan bir bilene soralım. Matematikte başarılı okullardan birisi olan Boğaziçi Matematikten mezun olup finans sektöründe çalışan Bankacı Bey’e derdimizi açtık. Kendileri bizleri kırmadı ve öğrencilerin merak ettikleri birkaç soruyu bizler için cevapladı.

Söyleşiyi görmek için tıklayınız.

Not: Bu sayfa, 2011′den bu yana sitemizde yayınlana gelen üniversite-tercihleri kategorisine ait olan yazılardan derlenmiştir.

Advertisements

2 thoughts on “Matematik Bölümünü Tercih Etmeden Önce

 1. Merhabalar Hocam,
  İtüde mühendislikler gelirken boğaziçi matematik bölümü yazmayı düşünüyorum. Mezun olduktan sonra da tabiki akademisyen olmak.
  Fakat sorum şu. Yüksek lisans ve doktora yaparken burs alma imkanımız oluyor mu? Oluyorsa ortalama ne kadar. Olmuyorsa bir yüksek lisans ya da doktora programı kaç liraya mal olur. Özellikle benim gibi maddi durumdan yetersiz öğrenciler için açıklarsanız sevinirim.

  • Detaya girmeden cevap vermem gerekirse, şöyle diyebilirim:
   1- Devlet üniversitelerinde lisansüstü programlar için kayıt yada harç parası alınmıyor. Özeller de çok kabaca tasvir edecek olursak, asistanlık karşılığı eğitim ücretini alıyorlar gibi.
   2- Tübitak dışında lisansüstüne ciddi anlamda burs veren bir kurum yok. Aylık 1200 veriyordu en son. O burs da, eğer lisansta kendilerinden almıyorsanız, çıkar mı çıkmaz mı garantisi yok.
   3- Lisansüstü eğitim görenler genelde asistanlık yapıp maaş almaya başlıyorlar. Devletin takdir ettiği mebla 2000-2500 arası.
   4- Yurt dışında gidilen ülke ve üniversiteye göre denklem değişiyor.
   5- Bütün bunların yanında sorduğunuz sorunun, bir bölümü tercih edip etmemenizi belirleyecek bir soru olmadığını düşünüyorum.
   6- Ayrıca mühendislikte iyidir 🙂 bizden söylemesi

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s