Olimpiyat Sınavları İlgili Temel Bilgiler

Tübitak 1.Aşama Sınavı

Tübitak Matematik Olimpiyatları 1.Aşama Nisan sonunda yapılır. Halk arasında “Mayıs Sınavı” diye bilinir. 36 tane test sorusundan oluşur. Kitapçıkta her sayfa için sol tarafta 4 soru vardır. Sağ tarafta kalan sayfalar ise karalama maksatlı kullanılır.

Bilindiği üzere matematik olimpiyatlarında dört farklı konu var: Geometri, Sayılar Teorisi, Sonlu Matematik ve Analiz Cebir. Birinci aşama sınavında genel itibariyle her sayfada soru sıralaması Geometri, ST, SM, AC şeklindedir. Yani her konudan dokuzar tane soru çıkıyor.

Eskiden kitapçık veriliyordu ama son seneler kitapçık da verilmiyor. Sınav test olmasına ve optik okuyucuyla(umarım) okunuyor olmasına rağmen anlamsız bir şekilde 3-4 hafta sonra belli oluyor. Önceleri mayıs sınavını geçen öğrenciler kamplı yada kampsız geçenler diye ikiye ayrılıyordu. Fakat 2011 tarihinden itibaren ortalama 56 öğrenci Eylül ayının başlarında yapılan yaz okuluna ve Aralık ayında yapılan 2. aşama sınavına da çağrılıyor.

Tübitak 2.Aşama Sınavı

Tübitak Matematik Olimpiyatları 2.Aşama sınavı Aralık başı Kasım sonunda müsait bir hafta sonunda yapılır. 2 gün sürer. Her gün üçer tane klasik soru sorulur ve 4 buçuk saat içersinde bu soruları çözmeniz ve çözdüğünüz soruları nasıl ispatladığınızı düzgün ve mantıklı ifadelerle açıklamanız beklenir. Test olan 1. aşama sınavının aksine, sınav hemen okunur Salı günü ödül töreninde kimin ne madalya aldığı açıklanır. Fakat kimin kaç puan aldığı gizlidir, söylenmez.

Genel olarak ilk soru çok basit olur ve çoğunluk tarafından yapılır. İkinici soru orta seviyede olur eğer favori konunuzdan gelmişse kaçırmamanız gerekir ama sevmediğiniz bir konudan gelmişse zorlanabilirsiniz. Son soru zor olur kombinatorik yada eşitsizliktir genelde ne hikmetse. Çözerseniz altın madalyaya oynayabilirsiniz. Çözemezseniz de eşitlik durumunu yada onun gibi ispatlayamadığınız ama çözüme giden yol olduğunu hissettiğiniz bulguları yazarak bir iki puan alabilirsiniz. Madalya almak isteyen bir öğrencinin 1. ve 4. soruları kesinlikle kaçırmaması 2. ve 5. sorudan en az birini yapması ve 3. ve 6. ya da birşeyler yazması gerekir. Tabi bazı seneler sınav kolay bazı seneler zor olabiliyor. Mesela son 2008-2010 tarihleri arasında 1,5 soru civarında yapan öğrenciler bronz madalya almışlardı ama daha öncesinde bronz sınırının 3-4 arasında gezdiği de oldu. Ve ayrıca bazen 3. sorunun çözüldüğü ama 1. sorunun hiç çözülemediği bile olabiliyor(mesela 2009 aralık ikinci gün) fakat genel olarak durum anlattığımız gibi.

Bir de en önemli nokta şu: öğrenciler sınav çıkışı kaç soru yaptıklarını konuşurlar kendi aralarında(bazı okullar anlamsız bir şekilde sır gibi saklasa da) çoğunluk 2 soru yaptığını zanneder ama maalesef ispat yapmayı ve daha önemlisi yazmayı bilmedikleri için büyük bir çoğunluk beklediklerinin yarı puanı ancak alabilirler. O yüzden kaç yaptığını söylerken abartmamak lazım ve de söylentilere çok kulak asmamak lazım. Sınavın 1. gününün olduğu Cumartesi akşamı en önemli akşamdır. O yüzden o gün moral yüksek tutulmalı.

2011’den öncesinde Ödül töreninde bir 1-2 altın 3-4 kişi gümüş 6-7 kişi de bronz madalya olmak üzere toplamda 12 madalya verilirken (eski-aralık-madalya-listeleri) 2011’den bu yana 3-6-10 oranlarında toplam 19 madalya verilir oldu . Törenden sonra dışarıya bir liste asılır. O listede madalya alamayan ama kış kampına çağrılan kişilerin ismleri olu. Kış kampına gelen öğrenciler takım seçmeye de girdikleri için madalya alamayan öğrencilerin takıma girme şansı devam eder. Nitekim geçmişte aralıkta madalya alamayıp takıma giren öğrenciler olmuştur.

Tübitak Takım Seçme Sınavı

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s