Matematik Mezunu Olup Bankada Çalışılır Mıymış?Matematik mezunlarının çalışma alanlarından adminimiz mathematist kısaca bahsetmişti. Matematik bölümünü severek bitirenler, idealist matematikçiler olarak hayatlarına devam ediyorlar. Öte yandan fen edebiyat matematik bölümünü büyük hayallerle tercih eden öğrencilerin bir kısmı maalesef mezun olana kadar matematikten çok soğuyor ve farklı iş imkanları araştırmaya başlıyorlar. Matematikten sıkılan matematik bölümü mezunlarının tercih ettiği iş sahalarından birisi de bankacılık sektörü. Her ne kadar bankacılık iktisatçıların uzmanlık alanı olsa da bu sahada çalışan matematikçilerin sayısı da az değil. Bir matematikçiden bankacı olur mu sorusunu kendi kendimize zaten hep soruyoruz. Dedik ki gidelim bir de konunun içinde olan bir bilene soralım. Matematikte başarılı okullardan birisi olan Boğaziçi Matematikten mezun olup finans sektöründe çalışan Bankacı Bey’e derdimizi açtık. Kendileri bizleri kırmadı ve öğrencilerin merak ettikleri birkaç soruyu bizler için cevapladı.

zorwerin : Merhaba, öncelikle yeni işinizi tebrik ederim. Her ne kadar matematiği çok sevseniz de iş hayatına atılmışsınız.


Bankacı Bey : Evet atıldık 🙂 başlarda, özellikle eğitim kısmında, biraz heyecan vardı ama alıştım artık.


zorwerin : Şu an bankadaki pozisyonunuz nedir, biraz bahseder misiniz?


Bankacı Bey : Tabi ki, ben management trainee olarak girdim. MT olarak kısaltılıyor. Genellikle üniversite mezunu olup da banka gibi iş hayatı ile ilgili yerlerde ilk defa çalışmaya başlayan insanların ünvanı oluyor. Bir nevi işletme çırağı da diyebiliriz.


zorwerin : Peki şunu sorsak, sizin gibi matematik bitirip bankanızda çalışan var mı? Matematikçilerle banka sektöründe çok karşılaşıyor muyuz?


Bankacı Bey : Şöyle söyleyim. Benimle beraber 16 kişi almışlardı. Bu 16 kişi arasından 7 si matematikçiydi. Onun dışında bildiğim bir kaç birim müdürü matematikçi de var. Daha benim tanımadıklarımdan da vardır bir hayli. Ama en çok iktisatçı ve işletmeci var diye tahmin ediyorum.


zorwerin : Peki başvuru süreci nasıl oluyor? Dikkat edilen kriterlerden biri de ortalamadır diye düşünüyorum. Başvurup da elenenler ortalamadan dolayı mı eleniyor, başka faktörler de var mı?


Bankacı Bey: Başvuruların ilk kısmı genelde online oluyor. Mezun olduğum sene nisan sonu mayıs başı gibi kariyer.net ve bankanın kendi sitesi üzerinden yaptım ben de. Her sene oluyor mu bilmiyorum. Eleman ihtiyacına göre ve bankadan bankaya değişiyor olabilir. Başvurulardan sonra sizi sınava alıyorlar, daha sonra da birkaç mülakata giriyorsunuz. Matematik bölümünden mezun olan birini kolay kolay elemezler. Ortalamaya çok bakmıyorlar. Daha çok mezun olduğun üniversiteye, staj yapıp yapmadığına bir de referansına bakıyorlar.


zorwerin : Üniversiteye bakıyorlar dediniz. Bazı üniversitelerin markası olduğu için başvuru sürecini kolaylaştırıyor olabilir. Fakat çok markası olmayan bir üniversiteden mezun başarılı bir matematikçi bankada çalışamaz mı?


Bankacı Bey : Söylediğim gibi ortalamaya bakmıyorlar ama üniversiteye önem veriyorlar. Referansı varsa ortalama bir üniversiteden mezun olan adamın bankada çalışma ihtimali var ama gişeden yada ona benzer bir işten başlatırlar. Diğerlerinin girdiği seviyeye ulaşması için en az 3 yıl çalışması ve başarılı olması gerekir. Ayrıca benim girdiğim yıl alınan diye bahsettiğim 16 kişilik grubun tamamı iyi üniversitelerden gelme insanlar. Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Yıldız, Yeditepe gibi. Bu arada benim dışımda 2 kişi daha var Boğaziçi Matematik’ten.


zorwerin : Peki bankada çalışan bir matematikçi ne kadar matematikten anlamalı 🙂 ?


Bankacı Bey : Açıkçası şimdiye kadar matematik hiç kullanmadım 🙂 ama matematikçinin farkı belli oluyor. Mesela çoğu zaman muhatabına kıyasla 3 adım ilerisini hesapladığını farkediyorsun ve bu seni mutlu ediyor.


zorwerin : Peki son olarak, Fen Edebiyat Matematik bölümlerinde okuyan ve bitirince sizin gibi banka yada ona benzer yerlerde çalışmayı düşünen arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?


Bankacı Bey : Tabi ilk olarak matematikçilerin akademik olarak önlerinin açık olduğunu söylemeliyim. Yani öncelikle akademisyen olmayı düşünmelerini tavsiye ediyorum. İstanbul’da Ankara’da Boğaziçi Bilkent gibi üniversitelerde yada yurt dışına çıkabiliyorlarsa orada yükseklisansa başlamaları daha güzel olur diye düşünüyorum. Ben çok istememe rağmen aile durumumdan dolayı akademisyenliği tercih edemedim. Onun dışında sabah 8 akşam 6 çalışmak istiyorlar mı onu da sorgulasınlar, yaz tatilleri en iyi ihtimal 15 gün ve banka dışı özel sektör cumartesi günleri de çalışabiliyor. Benim çalışma ortamım çok güzel hiç sıkıntı çekmedim. Ama her bankanın çalışma ortamı aynı olmaz. Başka bankalarda çalışıp zorlanan arkadaşlarım da var. Hatta bir kaç bankanın MT pozisyonundaki çalışanlarını adam yerine koymadığını, mülakatlarında başvuru yapanları aşaladığını bile duymuştum. Araştırıp, başvurduğun yerden insanlarla konuşup öyle karar vermek lazım. Bazen dışarıdan cazip görünen iş teklifleri sonradan insanı pişman edebiliyor.


zorwerin : Çok teşekkür ederim bizi kırmayıp bu tatlı söyleşiyi yaptığınız için. Sizin gibi vefalı ve başarılı matematikçiler, peşinden gelen matematikçilere güzel birer örnek oluyorlar. Ailenizle beraber mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle hoşçakalın.


Bankacı Bey : Rica ederim. Ben de çok keyif aldım. İnşaallah anlattıklarımızın arkadaşlara faydası olur. Yeni eğitim ve öğretim yılında da bütün arkadaşlara başarılar dilerim…

Advertisements

14 thoughts on “Matematik Mezunu Olup Bankada Çalışılır Mıymış?

 1. bende matematik okuyorum şu an erciyes üniversitesi 3. sınıfa geçtim.Bankacılık düşünüyorum bende. açıktan bir bölüm daha okumak istiyorum sınavsız geçiş hakkımız var 2 yıllık sizce ne okuyabilirim?

 2. bişe sormak istiyorum bende bankacı olmak istiyorum 2. sınıfa geçtim önümde 3 tane seçmeli ders var bu seçmeli derslerin bana bankada yarayıp yaramadıklarını söylermisiniz.: soyut matematik,kombinatorik,mesleki ingilizce ???

 3. bnde galatasaray üniversitesi ogrencisi 1. sinif ogrencisiyim iktisatla çap yapma imkani var birde fransada bir universiteden uygulamali iktisat ve matematik diplomasi alma imkani var erasmus da var tabiki basarili olup bu ozelleride kazansam bankacilik sektorune hangi pozisyondan baslarim yada girebilecegim daha iyi bi pozisyon is bulabilirmiyim banka sektorunden baska ?

 4. ya ben gelecek bakımından çok sıkıntılıyım çok korkuyorum boşta gezen bir üniversiteli olmak tan iyi bir gelir elde ederek ne yapabiliriz matematikten sonra

  • Soruda anlatım bozukluğu var. İyi bir gelir elde etmek için mi yoksa elde ederek mi? Matematik bölümünü bitirdikten sonra mı, matematik yaparak mı, matematik yaptıktan sonra mı?
   Kafanız çok karışmış sizin.

 5. hocam odtü matematik önerirmisiniz bilg müh çap yapabilirmiyim iş olarak yazılım istiyorum ama bankadada çalışıp iyi para alanlar var.

 6. Matematik son sınıf öğrencisiyim. okuldan sonra farklı bir alanda (iktisat-ekonomi vs..) yüksek lisans yapmam bankacılık sektöründe işe alınmamda bir artı getirir mi? ayrıca bankalarda hangi pozisyonlarda çalışma olasılığımız var, müfettişlik için mat. lisans mezunu olmak yeterli mi?

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s