İstatistikler

Tübitak Matematik Olimpiyatlarında Hangi Bölgeler Daha Başarılı?

Tübitak, 1993 yılından beri Ulusal Matematik Olimpiyatları‘nı düzenliyor. 1990lı yıllarda şöhreti yayılmaya başlayan matematik olimpiyat çalışmaları şu an zirveye doğru yaklaşıyor denilebilir. Ülkemizin Balkan Matematik Olimpiyatlarına ev sahipliği yapması ve yaz kampı kontenjanının %100 artması belki de Türkiye Matematik Olimpiyatlarının yakın gelecekte daha güzel günleri idrak edeceğine dair parıltılar olabilir. İlk günlerden beri Tübitak Matematik 1.Aşama Sınavı aşağı yukarı aynı sistemle hazırlanıyor. 1.Aşama Sınavı’nı geçme başarılarına göre bazı illerin ve bölgelerin ne kadar popülerlik kazandığını araştırdık. En çok patlamayı İstanbul’un yaptığını söyleyebiliriz.Eski Olimpiyatçılar Lisansa Nereye Gitmişler?


Hangi Üniversiteye gideyim sorusu son sınıfa gelmiş her olimpiyatçının aklını kurcalamakta… Hangi üniversiteye gideceğinizi başkasının değil sizin öncelikleriniz belirler fakat sizden öncekilerin nereye ve hangi bölümlere gittiği, bitirdikten sonra nerelerde çalışmaya başladıkları gibi konularda eğer bilgi sahibi iseniz onların tecrübelerinden çok rahat yararlanabilirsiniz. 1985 den bu yana IMO da madalya almış 53 öğrencinin hangi bölümü tercih ettiklerini araştırdık. Belki bazı arkadaşlarımıza faydası dokunur.

Eski Olimpiyatçılar Hangi Alanlarda Araştırmalarına Devam Ediyorlar

Akademik hayatına bir ölçüde uygulamalı matematik sayılabilecek ekonomi alanında devam etmesiyle beraber soyut matematiği çok seven öğrencilerin biraz afalladığını tahmin ediyoruz. Sempatik dahi Serhat Doğan‘ın bu seçiminden önce yine başka meşhur olimpiyatçılar da benzer bir seçim yapmıştı. Bunlardan biri de yine herkesin çok iyi bildiği, olimpiyat tarihinin ilk altın madalya sahibi olarak da tanınan Bumin Yenmez‘dir. O da hali hazırda ekonomide yardımcı doçent olarak devam etmektedir. Bu olanlarla beraber biz de eski olimpiyatçılar acaba hangi alanlarda akademik araştırmalarına devam ediyorlar diye merak ettik ve adminimizle beraber ufak bir araştırma yaptık.

Not: Bu paragraf “Serhat Doğan da Ekonomiyi Seçti” isimli yazıdan alınmıştır.

Akademik hayata atılmış 32 olimpiyatçının çalıştıkları alanlara baktığımızda işte şu sonuçla karşılaştık.

EskiOlimplerAkademikArastirmaChart

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s