2014 Tübitak Takım Seçme Sınavı

Standard

TÜBİTAK Matematik Olimpiyatları 3. Aşaması Takım Seçme Sınavı olarak anılır. Söz konusu sınav her yılın Nisan ayında Ankara’da yapılır. Konaklama -son zamanlarda- Ankara’nın ünlü Karanfil sokağına yakın olan Dedeman Otel’de; sınav ise her zamanki gibi Bilkent Üniversitesi’nde yapılır. 2011 yılına kadar iki gün ve toplam 6 soru olarak yapılan sınav 2011 yılından beri üç gün ve 9 soru olarak yapılmıştır ve takım üyelerinin daha sağlıklı bir şekilde seçilmesini sağlamıştır.

Sınava kış kampına katılan -yaklaşık 30 kişi- herkes katılır. Aralık sınavında başarılı olamayıp kış kampına EGMO Takımı için çağrılan kız öğrenciler de deneme maksadıyla bu sınava girerler.
Sınav yaklaşık 1-2 hafta sonra belli olur. Takım 6 asil 3 yedek olmak üzere toplam 9 kişidir. Sınavda eşitlik durumunda başka sınav sonuçlarına (kişilerin girdiği aralıklar ve kamp sonu sınavları) bakılır. Ayrıca aynı düzeyde iki öğrenci arasından son sınıf olmayan, başka bir deyişle genç olan seçilir. Yedek takım üyeleri son sınıf olamaz. Çünkü yedeğin seçilme maksadı bu öğrencilere gaz vermek ve “Bir sonraki sene için hazır olun!” demektir. Ayrıca bu öğrenciler de asillerle birlikte uluslararası sınav öncesi yapılan takım kampına çağrılır.

2013 senesinden söz etmek gerekirse;
Sınavın YGS’den bir hafta sonraya -30 Mart-1 Nisan- denk gelmesi bazı son sınıf öğrencileri üzmüştü. Soru dağılımı ise 2 ST, 3 G, 2 SM, 2 AC şeklindeydi. Sınavın barajı 38 puandı ve aralıkta 1. olup takıma girememe kehaneti bir kez daha kendini göstermişti. Ayrıca geçen sene takımda olup bu sene de sınava girecek 4 kişi bulunuyor.

2013 yılı takım üyeleri ve aldıkları madalyalar:
Mehmet Efe Akengin – Altın
Emre Girgin – Gümüş
Osman Akar – Gümüş
Berfin Şimşek – Bronz
Mehmet Eren Durlanık – Bronz
Fatih Kaleoğlu – Bronz

(Daha eski takımlar ve madalya listeleri için lütfen tıklayınız.)

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s