Tübitak 21. Ulusal – 2013 Lise Matematik Olimpiyatı 1. Aşama Sınavı Çözümleri Üzerine Bir Değerlendirme

Standard


Tek yıllar zor olur diye bir söylenti halk arasında dolanıp durmaktaydı zaten. 2013 1. aşama sınavının sonuçlarına göz attığımızda bu söylentinin bu sene de haklı çıktığını gördük. Olimpiyat Çalıştırıcı hocalarımızdan biri 2013 ulusal lise matematik 1. aşama sınavının ne ölçüde zor olduğunu tespit etme adına, her bir sorunun zorluk seviyesini tek tek incelemiş. Sorularının özelleştirilebilirliğini, kaba kuvvetle çözülebilirliğini ve hangi matematiksel çözüm aletlerini kullanmayı gerektirdiğini değerlendirmiş.

Bu çalışma 2013 Tübitak 1. Aşama sınavının çözümlerinin bir kritiği hükmündedir. Tam çözümler için başka sitelere bakmanız gerekiyor. Geomania.org’nın forum kısmında, konu ile ilgili bir tartışma mevcut. 2013 ulusal lise matematik olimpiyat soruları ve cevap anahtarı zaten Tübitak’ın sitesinde mevcut her daim. Koymiyim dedim ama neyse işte ilgili linkler:
(sorular)(cevaplar)(çözümler)

“Kaba kuvvetle çözülebiliyor mu?” dan kasıt şu: bazı soruları hiç bir şey bilmeyen bir öğrenci bile yeterince vakit ayırıp amele metotlarla sayarak veya tek tek durumlara bakarak yada çok fazla 4 işlem yaparak yada şıklardan giderek çözebilir. Daha çok kombinatorikte karşımıza çıkan bu durum şu yüzden önemlidir; soruyu istenilen şekli ile çözen çalışkan öğrenci ile olimpiyat tecrübesi olmayan çömez öğrenciyi aynı seviyeye indirir.

Birazdan okuyacağınız değerlendirmeye göre bu sınavda özelleştirilebilinen 2 soru, kaba kuvvetle çözülebilinen 14 soru, tecrübe ve donanım gerektiren 20 soru ve hiçbiri şıkkının doğru cevap olduğu 4 soru var. Sınavın zorluğu ilk iki grubun adedi ile ters son iki grubun adedi ile doğru orantılı olduğu da çoğunluğumuzun malumudur.
Sınav Zorluğu = (H x T)/(K x Ö) = (4 x 20)/(14 x 2) = 2.86 zr

Şimdi soruların çözümlerinin kritiğine geçebiliriz. Sorular ve cevaplar “A kitapçığı”na göredir.
(devam etmek için tıklayınız.)

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s