Matematik Tarihi ve Tarih Şeridi

Standard

Matematiğin tarihi ve nasıl bugünlere geldiği matematiğe ilgi duyan herkesi meraklandırmıştır. Matematik tarihi birçok üniversitede seçmeli ders olarak da verilmektedir (mesela: mit, bilkent, bogazici, odtu)

Matematik tarihi ile ilgilenenlere kesinlikle Ali Dülger Bey’in konu ile ilgili yazılarını(kendi sayfasındaki yazı için tıklayın) tavsiye edebilirim. Kendi internet sayfasındaki yazılar biraz daha sübjektif bilgiler içermektedir. Bunun yanında Matematik Dünyası dergisinde de 2003-2004 yıllarında daha detaylı bilgi içeren bir dizi yazısı(yada yazı dizisi) yayınlanmıştı.(MD ilgili sayılar)

Müslüman matematikçiler ve matematiğe katkıları ise ayrı bir araştırma konusu. Sami Arıcan’ın Matematiğin Gelişmesinde Müslümanların Rolü yazısı konuyu bir ölçüde aydınlatıcı mahiyette.

Eski matematikçiler ve bunların matematik tarih şeridindeki yerleri ise bu gibi akademik mecralarda konuşulmayan bir konu. Yine de bazı tecrübeli matematikçilerin konu ile ilgili çalışmaları mevcut. Baldwin-Wallace College de bulunan Prof. David Calvis ve Clark Üniversitesindeki Prof. David E. Joyce de konu ile ilgilenen matematikçilerdendir.

Joyce’un hazırladığı matematiksel tarih çizelgesi olayları değil sadece hangi matematikçinin hangi zaman dilimine ait olduğunu gösterir. William H. Richardson ise ne zaman neyin keşfedildiğini(ispatlandığını) söyler. Bunun yanında belli alt başlıktaki matematikçileri öğrenmek için (islam matematikçileri veya yunan matematikçileri gibi) Calvis, University of St. Andrews Matematik ve Bilgisayar Bilimlerinin çalışmasını tavsiye ediyor.

Wikipedia da ise, Perelman dahil, 2009 yılına kadar olan olaylar anlatılmış. Wikipedia nın bilimsel merci olarak kabul edilip edilmediği ise artk size kalmış 🙂
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_mathematics

Advertisements

One thought on “Matematik Tarihi ve Tarih Şeridi

  1. Genel olarak, İslami Altın Çağı araştıran ve bu alanda Frankfurt da dünyadaki ilk enstitüyü kuran, bu işin duayenlerinden Fuat Sezgin’in araştırmaları, Müslüman matematikçilerin bilime katkilarinin doğru bir sekilde algılanması açısından incelenmelidir diye düşünüyorum.

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s