Tübitak 1.Aşama Sınavı’nı Geçemedim. Olimpiyata Devam Etmeli miyim?

Standard

Evet devam etmelisin. Olimpiyat hayatı farklı mertebelerde devam edebilir.

1- Eğer Lise-1 yada ilköğretim isen, hiç ağlayıp mızmızlanma.. Yaşın daha küçük. Moralini bozma ve aktif bir şekilde olimpiyata devam et. Gün gelir nasibin varsa takıma bile girebilirsin.

2- Eğer Lise-2 isen, bir sonraki mayısa kadar çokça vaktin var. Sürekli olimpiyat çalışmak zorunda değilsin. Bir sonraki sene üniversite hazırlık sınavları telaşesi seni kaplayacak. O yüzden son sene Aralık sınavında madalya sahibi olmak işlerini bir hayli kolaylaştırır. Dolayısıyla bu yaz mevsimini ve Lise-3 dönemini hem diğer derslerine düzenli olarak çalışarak hem de olimpiyat çalışarak değerlendirebilirsin. Zeki bir öğrenci olduğun için sadece okul dersleri seni sıkar. Başka şeylerle doğal olarak uğraşman gerekecektir. O yüzden matematik çalışmalarını seni çok zora sokmayacak şekilde düzenleyebilirsin. Olimpiyat çalışırken de Mayıs ağırlıklı ama Aralık sınavını da düşünerekten çalışmakta fayda olabilir.

3- Eğer Lise-3 isen, lise hayatın boyunca matematik çalışıp Mayıs’ı geçememek moralini bozmuş olabilir. Türkiye’de gerçekten çok başarılı, olimpiyat çalışmış ama Mayıs’ı geçememiş bir çok öğrenci var. Bu öğrenciler sınav stresinden dolayı yada test tekniğine alışık olmadıklarından yada sınava yakın başlarına sabretmeleri gereken bir olay geldiği için sınavda kendilerini ifade edemiyor olabilirler. Bu onların matematikte kötü oldukları anlamına gelmez. Önünüzdeki son sene, LYS-YGS lere olimpiyatçı olmayanlara göre daha az çaba sarf ederek başarılı bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Fakat yine de olimpiyattan(eğer size çık dememişlerse) çıkmayın. Bildiklerinizi alt dönemlerinizle paylaşın. Tatillerde olimpiyat hocasına anlatabileceğiniz, yardımcı olabileceğiniz birşeyler olup olmadığını sorun. Olimpiyatçıların sorularını çözün, yardımcı olmaya çalışın. Bu şekilde onlara destek olmanız hem onların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır, hem de sizin Mayıs’ı geçememenizden hasıl olan muhtemel özgüven kırılmalarınızı tedavi edecektir.

Advertisements

2 thoughts on “Tübitak 1.Aşama Sınavı’nı Geçemedim. Olimpiyata Devam Etmeli miyim?

  1. merhaba 2013 matematik olimpiyatlarında çıkmış yapamadığım bir soru var yardımcı olursanız sevinirim soru:Ağırlıkları 1,2,3,,,,2013 gram olan 2013 taşın herbirinin üstüne 1,2,3,,,,,2013 sayılarından biri tam olarak bir kez kullanılarak yazılıyor.Sayılar nasıl yazılırsa yazılsın,tüm taşların üzerinde kendi ağırlıklarının yazılıp yazılmadığı sol kefesindeki ağırlıktan sağ kefesindeki ağırlığın çıkarılmasının sonucunu gösteren iki kefeli bir tartı k kez kullanılarak kontrol edilebiliyorsa k en az kaç olabilir?iyi günler

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s