Doktoraya Doğru – 3(ve Son)

Standard

princeton university library
8-Sop
Amaç mektubu olarak türkçeye çevirebileceğimiz SOP(Statement of Purpose) başvurunun önemli kısımlarındandır ve kendinizi kabul komitesine doğrudan anlatabileceğiniz bir yer olarak görülür. Sopu okuyacak kişinin çok vakti olmadığı hesaba katıp, sıkıcı olmadan akıcı bir ingilizceyle ve önemli noktaların vurgulandığı bir SOP yazın. Mutlaka okunmasını istediğiniz bir şey varsa bunu ilk paragrafa yazın. Yazdığınız SOPunuzu ingilizcesi iyi olan birine ve bir hocanıza okutun. Ayrıca bazı okullar özgeçmiş tarzı bir yazı daha isteyebiliyor, oradaki talimatları uyun.

ingilizce bilen birine kontrol ettirin, bir hocanıza okutturun. bazı okullar özgeçmiş gibi bir şey isteyebiliyor.

9- Alan Seçimi
Bazı okullar daha başvururken bir alan seçmenizi isteyebiliyor. Başvururken bir alan seçimi yapmak iki ucu keskin bıçak gibi. Başvurduğunuz alana çok iyi başvurular varsa ve o alanda az kontenjan açılmışsa kabul şansınız azalabilir. Tersi durum ise size avantaj sağlar. Kısacası, alan seçimi yapılırken dikkatli olmalı, mutlaka hocalarınızla görüşmelisiniz. Ayrıca kimse sizden başvuru sırasında söylediğiniz alanda çalışma yapmanızı beklemez, kabul aldıktan sonra istediğiniz alanda çalışabilirsiniz. Bu nedenle başvurunuzun daha güzel gözüktüğü, aldığınız dersler ve yaptığınız çalışmalarla uyumlu bir alan seçimi yapmak mantıklı olabilir.

10- Not ortalaması
Not ortalamasını iyi tutmak gerekir, fakat ortalamanız düşükse bunun nedeni SOPta veya referanslarda anlatılabilir. Buradaki düşüklük başka yerlerden kapatılabilir, yüksekliğe de fazla güvenmemek gerekir. Eğer iyi ise bölüm sıranızı gösteren bir yazıyı da başvurunuza ekleyebilirsiniz.

11- Genel uyarılar
Genelde 10 civarı okula başvurmanız tavsiye edilir. Fakat bu sayıyı olabildiğince arttırmaya çalışın.
Sizin veya bir hocanızın başvurduğunuz okulda bir irtibatı olması çok faydalıdır. Ayrıca başvurduğunuz hoca ile yüz yüze görüşmenin çok faydalı olduğu söylenir. Başvurunuzun bir alanındaki zayıflığına bakıp ümitsizliğe kapılmayın, bunu başka bir yerden telafi edebilirsiniz.
Okulların sıralarına us news ten bakabilirsiniz.(usnews 2012 matematik sıralamaları) Bu sitede okulların analiz, cebir gibi dallardaki sıralaması da var bunlara da bakın. Sıralama her şey değildir fakat size bir fikir verecektir. Gre, gre math, toefl sınavlarını vakitlice alın.
Gre, gre math, toefl sınavlarına başvururken 4 okula ücretsiz sınav sonucu gönderebiliyorsunuz. Fakat bu okulları sınavlara başvururken yazmak zorundasınız, sonradan yazamıyorsunuz. Sınava başvururken 4 okul yazmanız sizi masraftan kurtaracaktır. Önemli uyarı: Gre ve gre math sonuçları sonradan birlikte gönderilebiliyor. Başvuru sırasında bunu belirtemeyebilirsiniz, bir sınav belli olmadan diğeri belli olursa diğerini beklemeden onu gönderebilirler. Yani, kısacası bu iki puanın da
istediğiniz okullara gittiğinden emin olun.

Buradaki uyarılar bir lisans mezununun gözünden ve genel olarak bir lisans mezunu muhatap kabul edilerek
yapılmıştır. Master mezunları için başka şeyler gerekebilir, söylenebilir.

Doktoraya Doğru – 1
Doktoraya Doğru – 2

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s