Doktoraya Doğru – 1

Standard

Merhaba, bu yazı dizisinde Türkiye’de lisans son sınıf öğrencilerin Amerikan üniversitelerine matematik alanında yapacakları
doktora veya master başvurularında yapmaları ve dikkat etmeleri gereken hususları yazıyorum.

Boğaziçi, Bilkent, Koç gibi üniversitelerinden mezun olup Amerika’da doktora programlarına devam eden ve edecek olan arkadaşlarımızla yaptığımız konuşmaları derleyip toparladık.
Doktora-Yüksek Lisans başvurularında bir öğrencinin başından geçecek olayları 11 başlıkta topladım.

1- Online Başvuru ve Takvim
2- GRE General
3- GRE Math
4- TOEFL
5- Referanslar
6- Öğrenci Değişimi/Yaz Stajı Avantajı
7- Başvuru Excel Dosyası
8- SOP
9- Alan Seçimi
10- Not Ortalaması
11- Genel Uyarılar

Bu yazımız Online Başvuru, GRE General, GRE Math ve Toefl hakkındadır.

1- Online başvuru ve Takvim
Bana göre başvurunun nisbeten kolay kısımlarından biri. Yapmanız gereken tek şey gerekli bilgileri “eksiksiz ve doğru”
bir şekilde doldurmak. Ayrıca asistanlık isteyin mutlaka, böylece burslu kabul alma ihtimaliniz artar. Başvuru takvimi ile alakalı herkesin kendine özel metotları var ama örnek bir takvim ekleyelim buraya da. Arnab Sinha‘nın kendi tavsiyesi.

2- Gre General
Matematik doktora başvurularında genelde Gre general istenir. Bu sınav 3 kısımdan oluşur: Quantative (Matematik), verbal(ingilizce) ve writing(yazma). Matematik kısmı öss mat 1 den kolaydır. pek çalışmanıza gerek yoktur fakat sınavın bu bölümünde dikkatinizi üst düzeyde tutmalısınız. Verbal kısmı ise zordur zaten genelde düşük puanlar alınır bu bölümden. Az bir çalışmanın pek işe yaramayacağı söylenir. Hatta okulların Gre verbal ve writing puanlarını uluslararası öğrenciler için pek dikkate almadığı söylenir. İngilizce seviyenizi ölçmek için zaten toefl notu yeterlidir diye düşünülür. Writing kısmında ingilizce 2 essay(yazı) yazmanız istenir. Amaç ingilizce seviyenizi ölçmektir. Sınavdan önce bir kaç deneme çözüp soru tiplerini ve essayların nasıl olduğunu öğrenmek faydalı olacaktır.

3- Gre Math
İyi bir gre math puanı uluslararası öğrenci için faydalı olacaktır ama her şey demek de değildir. Piyasada ve internette bu sınavla ilgili az kaynak vardır, gre math örnek denemeleri ve bir kaç kitap (Örneğin Cracking GRE math) gibi. Unutmayın ki bu sınavda süre azdır ve zaman kullanımı çok önemlidir. Bunu iyi ayarlamaya çalışın. Denemelere bakarak az çok ne tür sorular ve konular çıkacağını anlayabilirsiniz. Eksik olduğunuzu gördüğünüz konuları başka kitaplardan çalışın.

cracking gre math ile alakalı: internette birkaç deneme var.

4- Toefl
Toefl sınavı da uluslararası öğrencilerden istenen bir sınavdır. Amerikan üniversitelerinde istenen minimum puan okullara göre değişmekle beraber genel olarak 80-100 arasıdır. Unutmamak gerekir ki bu sınırlar email atarak azaltılabilir. Bazı okullar(Stanford gibi okullar bile) okulunuzun eğitim dilinin ingilizce olmasını yeterli bulurlar ve bu okullara sadece okuldan aldığınız “Eğitim dili İngilizce’dir.”(Tabi ingilizce olarak.) yazısını göndermeniz yeterli olacaktır. Böylelikle hem toefl puanınızın yetmediği yerlere başvurabilirsiniz hem de tasarruf etmiş olursunuz. Fakat bence hem toefl puanınızı hem de bu belgeyi gönderin. okulun eğitim dilinin ingilizce olmasını kabul ediyorlar, stanford.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s