Hangi Matematik Bölümü Daha İyi Diyenlere:

Standard


Bir okurumuzun bize attığı mail üzerine bu konuyu buraya atışmaya karar verdik.

Fen Edebiyat Matematik tercih etmek fikri nasıl olmuşsa aklına gelen, matematiğe ümitsizce aşık olmuş genç insanlara yönelik site yöneticimiz bir kaç yazı yazmıştı.
Fen Edebiyat mı Mühendislik mi?
Fen Edebiyat mı Öğretmenlik mi?
Matematik Bölümünü Seçmeden Önce 4 Şeye Dikkat Edin.
Fen Edebiyat Matematik Seçmenin 4 Avantajı
Matematik Bölümünü Bitirenler Ne İş Yapar

Bu yazıları okumasına rağmen halen daha “Good Will Haunting” filminin belki de kerametiyle matematik yazma fikrinden vazgeçmeyen kardeşlerimize yönelik birazdan okuyacaklarınız. Ruşen amcanızın oğlu Sedat tıp yazarken siz eğer hangi matematik bölümünü seçmeliyim diye düşünüyorsanız, size ilham verebilecek bir kaç tavsiyede bulunabiliriz.

1- Eğer akademisyenlik düşünüyorsanız, ingilizce bir matematik bölümü okumanız daha mantıklı. Fakat ingilizceniz yeterli değilse ve dil çalışmakta zorlanıyorsanız, üstelik istediğiniz bölüm yabancı dili geçmeden bölüme başlamınıza izin vermiyorsa; 1-2 hatta 3 senenizi inglizcenin soğuk kollarında harcayabilirsiniz.(soğuk kollarında iyi oldu burda)

2- Bir bölümün kalitesinin artıyor yada azalıyor olduğunu yar.doç larının doktora ve lisans larını nerelerden aldıklarına bakarak anlayabilirsiniz. Yar.doç. ların doktoraları yurtdışından ise ve hele popüler üniversitelerden ise o bölüm daha tercih edilebilir olabilir. Bölümün internet sitesinden akademik kadro bağlantısını tıklayarak bunları bulabilirsiniz.
Akademik kadrodaki prof miktarı falan çok önemli değil diye düşünüyorum.

3- Bir bölümdeki öğretim görevlileri ne kadar gençse o kadar cana yakın olurlar. Yaşlı akademisyenler çoğunluk itibariyle geçimsizdir. Öte yandan, yaşlı matematikçiler geçimsizlikle beraber çekilmezlik hastalığına da yakalanırlar. Bu gerçek, eğer tümevarım yapabiliyorsa aşağı yukarı her matematikçinin malumudur.

4- Ders programlarına da bir bakın diyeceğim ama bakıp da çok birşey anlayamazsınız herhalde. Yine bir bakın belki hiç hoşlanmadığınız iğrenç dersler zorunlu olarak veriliyordur.(Bazı üniversitelerin matematik bölümü ders programları)

5- Bölüme kaç kişi aldıkları önemli. Çok kalabalık sınıflarda öğretim görevlisinin öğrenciye olan birebir ilgisi azalır.

6- Bu ayrımı yapmak size kalmış: özel okul mu devlet okulu mu? bu açıdan da düşünmeniz de fayda var.

7- O okullarda okuyan yada o okullardan henüz mezun olmuş kişilere de danışabilirsiniz, facebook tan bulmak ve iletişime geçmek çok zor değil.

8- Şehir de önemli bir faktör. Kampüsün şehrin neresinde olduğu da önemli. Yaşayanlardan duydum: Filanca şehirde okuyacağım diye çocuk gidiyor daha sonra kampüsün merkeze 5 saat uzakta bir dağın başında olduğunu öğreniyor. Bu şekilde kandırılmayın, gözünüz açık olsun.

9- Tıb da iyidir ne olur ne olmaz bir yerlere yazın (:

10- Bu vereceğiniz karar hayatınızın en önemli kararı değil. Önemli olan sizin çalışmalarınız ve yönelimleriniz. Neyi ne kadar sevdiğinizi lise bilgilerinizle anlayamazsınız bu çok normal. Bazı düğümler üniversiteye geldiğinizde çözülecektir. Panik yapmayın ve iyi bir üniversite okuma fikrinden önce iyi bir kişi olabilme fikrine önem verin. Ve bu fikre daima sımsıkı sarılın.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s