Balkan Matematik Olimpiyatları 2012 Türkiye

Standard


(BMO 2012 Resmi Web Sitesi)
Bu sene 29.si düzenlenecek olan Balkan Matematik Olimpiyatlarına Türkiye ev sahipliği yapacak. 10 sene önce 2002 yılında da olduğu gibi Türkiye misafir ülkeleri güzide şehirlerimizden Antalya’da ağırlamayı planlıyor.

Güzel bir gelenek ve Uluslararası sınava katılacak öğrencilere de aynı zaman da güzel bir tecrübe niteliği taşıyan Balkan Matematik Olimpiyatları‘na balkan ülkesi sıfatıyla Arnavutluk, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Makedonya, Moldova, Romanya, Karadağ, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Türkiye katılırken, Güney Kıbrıs Rum Kesimi de balkan ülkesi olarak değerlendirilirken politik sebeplerden ötürü Türkiye şimdiye kadar Kıbrıs’ta balkan olimpiyatlarına katılmadı. Bu sene Rum Kesimi gelecek mi bilemiyoruz.

Balkan Olimpiyatlarına balkanlara hiç yakın olmayan başka ülkeler de katılıyor. Yakutistan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, Azerbaycan, Afganistan, Endonezya, İrlanda, Fransa gibi ülkelerin büyük bir kısmı misafir statüsünde bu olimpiyatlara katılan ülkeler arasında.

Türkiye’nin 4.lük ile 3.lük arasında gidip geldiği Balkan Olimpiyatlarında en çok puanı toplayan ülke ünvanı ise Romanya ile Bulgaristan arasında paylaşılmaya çalışılıyor genelde. Son yıllarda Sırbistan’ın ezber bozan başarıları da gözlerden kaçmıyor.

2005 den bu yana Balkan Matematik Olimpiyatlarına düzenli olarak katılan 8 ülkenin başarı grafikleri ise aşağıdaki gibi:

Referanslar: BMO resmi web siteleri, İrlanda ve İngiltere takım liderleri raporları

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s