Fen Edebiyat Matematik Bölümü Tercih Etmenin 4 Avantajı

Standard


Her ne kadar fen edebiyat fakültesi bölümleri taban puanları düşük olsa da bu fakülte öğrencilerinin ,eğer kullanabilirlerse, bazı avantajlara sahip oldukları da bir gerçek.

1- Daha az streslidir. Özellikle tıb ve mühendislikler ağır proje, ödev ve ezberlerle ezilmektedir. Matematik bölümlerinin ders programlarına göz attığınız zaman daha iyi anlayacaksınız.

2- Seçmeli ders ve yan dal imkanları daha kolay değerlendirilebilir. Yan dal her üniversitede olmayabilir fakat seçmeli ders sayısı aşağı yukarı her üniversitenin fen edebiyat fakültelerinde diğer fakültelere göre daha artıktır. Dileyen matematikçiler isteklerine göre çift anadal programlarına dahil olmadan bilgisayar programlama dilleri, popüler fizik, bio-fizik, bio-medikal, psikoloji, sosyoloji, yabancı dil, humanite, tasavvuf gibi istedikleri sosyal yada bilim seçmeli derslerini alabiliyor. Hatta bazı bölümlerin(misal) seçmeli ders sayısı zorunlu derslerden daha fazla olabiliyor(evet bence de komik). Dolayısıyla fen edebiyat fakültesi mezunları daha geniş yelpazede akademik bilgiye sahip olabilirler.

3- Bilim yapmak istemeyip meslek hayatına atılmaya can atanlara duyurulur: Piyasada sürekli birilerinin emirlerin dinleyip gece gündüz çalışmak zorundalılığı varken akademik hayatta bir ölçüde herkes kendinin patronu

4- Fen edebiyat okuyup formasyon alarak öğretmenlik de yapılabilir. Özellikle ingilizce fen edebiyat okuyanlara kolejler büyük ilgi gösteriyor. Kaldı ki özel okullar güzide ve yetenekli hocalarını Tübitak destekli yada başka özel projelere daha kolay yönlendirebiliyor. Olimpiyat çalışmalarına daha çok bütçe ayırıp yada daha çok teşvik edebiliyor. Fen edebiyat fakültesi bölümlerinin pedagojik formasyon sertifika programları ile ilgili detaylı bilgiye Yök başkanlığından yapılan duyurular kısmından ulaşabilirsiniz.
(YÖK Pedagojik Formasyon Duyuruları)
(Pedagojik Formasyon veren üniversiteler)

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s