2011 Nobel Kimya Ödülü ve Matematik

Standard


Bilindiği gibi 10 Aralık 2011 tarihinde Stockholm’da Nobel Ödül Töreni yapılmıştı. Törende fizik, kimya, edebiyat, barış, fizyoloji veya tıp ve ekonomi alanlarında(matematik yok) çeşitli akademisyen ve araştırmacıya İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından ödülleri takdim edildi.

Kimya dalında Nobel ödülüne layık görülen Dan Shechtman‘ın çalışmasındaki bazı kısımlar özellikle matematikçilerin ilgisini çekebilecek seviyede olabileceğini düşünüyorum.

Dan Shechtman‘ın araştırması kuasi-kristallerle alakalı. Kimyadan anlamam ama Shechtman’ın sunumundan yaptığım çıkarım şu: Eskiden kristallerin periyodik olması gerektiğine inanılırmış, Shechtman ise bilinenin aksine bir çok düzenli ama periyodik olmayan yada yarı periyodik kristal yapılarının olabileceğini ispatlamaya çalışmış. 1982’den beri çalışmış deneyler yapmış kimseyi inandıramamış. İşte en son artık bu sene milleti ikna edebilmemiş o yüzden Nobel verdiler. Nobelprize.org da sunumu var buraya linkini koyuyorum.
shechtman-lecture_slides

Sunum büyük ölçüde simetrik rotasyonlardan ve altın oranın korunumundan bahsediyor. Hatta Penrose Tiling konusu da başlık halinde geçiyor. Araştırmalarının büyük bir kısmını relativite ve quantum mekaniği oluşturan Penrose’un da periyodik olmayan kaplamalarla alakalı araştırmaları Matematikte meşhurdur.

Yine Shechtman‘ın araştırmasında kuasi-kristallerin yapısını anlamak için bilimadamlarının İspanya daki İbrahim Sarayı ve İran’daki Darb-ı imam Türbesindeki ortaçağ-İslam mozaiklerinden esinlendikleri belirtiliyor.(popular-chemistryprize2011.)

Demek ki neymiş: Kimyadan anlayan ve çevresindeki mozaiklere bakmayı ihmal etmeyen biz matematikçiler de Nobel alabilirmişiz 🙂 🙂

Advertisements

2 thoughts on “2011 Nobel Kimya Ödülü ve Matematik

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s