Özel Üniversitede Matematik Yüksek Lisansı

Standard


Türkiyedeki bir çok üniversitenin matematik bölümleri Mart ayında yükseklisans başvurularını alıyor. Başvuran öğrenciler önce bilim sınavına daha sonra mülakata alınıyor. Bazı üniversiteler bilim sınavı da yapmıyor. İyi üniversiteler ALES e çok önem vermez, ama KPDS ve ÜDS den en az 80 almak lazım. Bütün bu süreci geçtiğimiz senelerde yaşamış bir matematikçi ile sizler için görüştük.

mathematist: Merhabalar, bizimle söyleşi yapmayı kabul ettiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederiz. Biraz kendinizden bahseder misiniz?


bay math: Tabiki. Özel bir üniversitede matematik bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Aynı zamanda araştırma görevlisiyim. Lisansta da matematik okudum ve iyi bir ortalama ile bitirdim. Bölümümden ve çalışmalarımdan memnunum ve matematik alanında başarılı bir akademisyen olmak istiyorum.


mathematist: Öylesiniz de zaten. Peki geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz, burs durumunuz nedir?


bay math: Tübitak bursu alıyorum.


mathematist: Yeterli mi tübitak bursu?


bay math: TÜbitak kadrolu araştırma görevlilerine 400 veriyor. Başka bursu veya düzenli geliri olmayanlara 1500 veriyor.


mathematist: Peki Tübitak başvuran herkese burs veriyor mu?


bay math: Ben doğrudan bursluyum aynı bölümde devam ettiğim için. Lisansta da alıyordum ara vermedim hiç.


mathematist: Doğrudan olmayan burs nasıl oluyor?


bay math: Öğrencilerin Ales puanları ve ortalamaları baz alınarak birer sıralama yapılıyor ve belirli kişilere veriliyor. Bu bursu almak için illa Türkiye’nin gözde bir üniversitesini bitirmek zorunda değilsiniz. Mesela Boğaziçi, Odtü gibi üniversitelerin matematik bölümlerini 3’ün üzerinde bir ortalama ile bitirmek için öğrenciler çok ter döker. Özel üniversitelerde yada başka üniversitelerde iyi ortalama yapan öğrenciler boğaziçililerin odtülülerin önüne geçebilir. Geçen sene doğrudan olmayan burs sınırı 89 idi bu sene 91 e çıkmış.


mathematist: Evet, zannediyorum lisansınızı bir devlet üniversitesinde tamamladınız. Yüksek lisansa ise özel üniversitede devam ediyorsunuz. Neden lisans okuduğunuz yerde devam etmediniz?


bay math: Ben başvurmadan önce devlette yükseklisans yapmayı düşünüyordum. Fakat mülakattaki hocaların tavırları beni devlette çalışmaktan soğuttu. Özel üniversitedeki öğretim kadrosu öğrencilerle daha çok ilgileniyor ve onları insan yerine koyuyor. Şu anki okulumda öğretim görevlilerinin ve idarenin daha samimi davrandığını söyleyebilirim. Türkiye’nin hatrı sayılır üniversitelerinin birinden mezun oldum. Ama hocalarımın akademik gitmem için bana hiçbir desteği olmadı ve ben bu desteği özel üniversitelerde yeterince gördüm.


mathematist: Peki şu anki üniversitenizden ayrıca maaş alıyor musnuz?


bay math: Evet, zaten bundan dolayı tübitak 400 veriyor. 2000 den fazla alıyorum diyebilirim.


mathematist: İyimiş yaa…yüksek lisans yapmak daha mantıklı o zaman 😀 Siz özel sektöre gitseydiniz daha çok kazanır mıydınız?


bay math: Belki biraz daha fazla kazabilirdim. Ama kafam bu kadar rahat olmazdı diye düşünüyorum. Çok fazla yorulmuyorum şu an. Eğer matematiği seçmişsen ve akademik gideceksen parayı bir noktada düşünmemen gerekiyor.


mathematist: Haftalık programınız nasıl?


bay math: Yükseklisans derslerime gidiyorum. Haftada 9-10 saat oluyor zaten. Onun dışında haftada 4 saat civarında öğrencilerin soru çözüm saati dersine giriyorum. Sınav gözetmenliği, quiz okuma gibi şeyler var. Kendime ayırdığım yeterince vakit oluyor. Tabi daha tez yazmaya başlamadım.


mathematist: Neden lisansı bitirince yurt dışına gitmediniz?


bay math: Hemen yurt dışına çıkmaktansa burada bir iki sene dinlenmek iyi oluyor. Bizim arkadaşlardan gidip de sıkılan çok oldu. Hele Amerikadaki üniversiteler doğrudan doktoraya kabul ediyor. Fakat yurt dışında doktora yapmış öğretim görevlileri daha iyi üniversitelerde, daha kolay pozisyon bulabildikleri de bir gerçek.


mathematist: Asistan olduktan sonra öğrencilere bakışınız değişti mi? Öğrencilere karşı davranışlarınızda nelere dikkat ediyorsunuz?


bay math: Sen de öğrenciydin. Öğrencilere davranırken bunları unutmamak lazım. Gıcık asistan değil de sevilen asistan olmak önemli. Bu şekilde hem sen dersini anlatırken daha huzurlu oluyorsun hem de karşılığında gereken saygıyı alıyorsun.


mathematist: Asistanlıkta en çok zorlandığınız kısım neresi oldu?


bay math: ilk ders anlatma biraz heyecanlı oluyor. Alışmanız bir iki hafta sürebilir. İyi hazırlanmak bu heyecanı azaltır. Öğrenci senin hatanı bulmaya çalışıyor her zaman. önemli olan çok iyi bilmekten ziyade çok iyi anlatabilmek. Bildiğin konuyu aktaramadığın sürece öğrenciler sana itibar göstermiyor. Bazı hocalar var mesela çok iyi yerlerden doktora almış ama anlatamadığı için hiç kimse tarafından sevilmiyor.


mathematist: Peki bunun önüne nasıl geçilebilir?


bay math: Küçük yaşlardan insanlara birşeyler anlatmak lazım. Sınav döneminde arkadaşlarına yada başka zamanlarda lise, orta okul öğrencilerine birşeyler anlatmak bu yeteneği geliştirir. Bir de karşındaki insana şefkale, muhabbetle yaklaşmak lazım.


mathematist: Çok teşekkür ederiz, büyük nezaket gösterdiniz. Umarım siz de bir gün çok sevilen bir hoca olacaksınız.


bay math: Ben teşekkür ederim. Sizlerle tanışmak benim için de büyük şerefti. Size de başarılar dilerim.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s