Neden Olimpiyat Başarıları Arttı?

StandardTübitak/Bideb in duyurular bölümünde bir kaç defa karşıma çıkan bir yazı ne zamandır beni rahatsız ediyordu. Aklıma gelmişken hemen yazayım dedim.

Başarının Nedenleri:
TÜBİTAK 2004 yılından itibaren, Bilim Olimpiyatlarına katılan öğrencilerin başarısının artırılmasına yönelik bir çok iyileştirme çalışması gerçekleştirdi. Bu bağlamda, TÜBİTAK tarafından olimpiyat öğrencisi yetiştirecek öğretmenlere yönelik eğitimler düzenlendi. Olimpiyat hazırlık kursları daha çok uygulamaya yönelik hale getirildi. Olimpiyat takımlarını yetiştiren eğitim kadrosu genişletildi ve eğitim kadrosuna genç bilim insanlarının katılımı sağlandı.

denilmiş.

Tübitak kurum olarak olimpiyatların, özellikle matematik olimpiyatlarının hep arkasındadır burası doğru. Daha çok olimpiyatçıyı desteklemeye çalışıyorlar. Burası da doğru, fakat Tübitak ile hiçbir bağı olmayan o kadar çok fedakar öğretmen ve öğrenci var ki. Tübitak eğitim düzenleyerek var olan fedakar öğretmenlere birşeyler katmış olabilir. Fakat bütün zor şartlara rağmen, hatta kendisi olimpiyatçı olmamasına rağmen, öğrencilerini matematik olimpiyatlarına hazırlayan hocalarımızın da bu başarıdaki katkılarına en azından değinilmesi gerekiyor. Öğrencilerin çeşitli endişeleri bir kenara atıp sırf ülkesini temsil edebilmek için gece gündüz çalıştığına en azından işaret edilmesi gerekiyor. Mezun bir kısım olimpiyatçıların Tübitak tan hiçbir yardım yada teşvik almadan matematik olimpiyatlarını iyileştirmeye yönelik tanıdığı öğrencileri teşvik ettiğinin anlatılması gerekiyor. Üniversitedeki akademisyenlerin onca programlarının yanında yaz, kış, takım kamplarına hazırlandıklarından, bunun yanında bir çok öğrencinin kağıtlarını büyük bir samimiyetle okuduklarından da bir cümleyle bile olsa bahsedilmesi gerekir.

Ülkemizin matematik olimpiyatlarındaki başarısı herkesi sevindirmektedir, fakat bu başarı bir kuruma değil, lise öğrencisinden tutun üniversitedeki profesörüne kadar halkımıza aittir.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s