TOEFL Konuşma Kısmı İçin Birkaç Tavsiye

StandardDoktora, yüksek lisans programlarına başvuran bazı öğrencilerin en çok zorlandığı kısımlardan biri de TOEFL sınavından yüksek bir puan alma.

TOEFL a giren öğrencilerin en çok şikayet ettiği bölüm de Konuşma(Speaking) bölümü. İyi üniversiteler, TOEFL skoru ile alakalı bir alt limit istemenin yanında Konuşma kısmından da 22-25 arası minimum puan ister oldular.

Bazı öğrenciler Konuşma kısmından nasıl daha iyi puan alabileceklerini soruyorlar. Çok kötü bir ingilizceniz olmasına rağmen Konuşma kısmına bir kaç taktikle makyaj yapabilirsiniz.

1- notefull.com : sadece bir tavsiye vermem gerekseydi, bu siteyi söylerdim. ETS deki soru hazırlayan grup bu siteyi fark ettikleri zaman TOEFL sistemini tekrar değiştirirler herhalde 🙂 Konuşma’nın 6 bölümünü de buradan iyice çalışıp ezberlemek lazım. Youtube’da da notefuldotcom diye aratabilirsiniz.

2- ETS nin kendi TOEFL denemesi var. Oradaki Konuşma soruları sınavdakinin biçim olarak aynısı. Mesela Baron’dan çalışıyorsanız, oradaki Konuşma denemeleri gerçek TOEFL sınavı ile taş çatlasın %60 benzerlik gösteriyor.

3- Konuşma kısmına çalışırken, bir çok deneme çözüp kendinizi boğmayın. ETS nin TOEFL denemesini alın, noteful.com daki taktikleri uygulayıp iyice pekiştirin.

4- Kafadan ingilizce cümle kurmak zordur. Hele sizi dinleyen birileri varsa daha da zorlaşır. O yüzden sınavda Konuşma kısmına hemen geçmeyin. Milletin Dinleme kısmını bitirmesini bekleyin. Bu, üzerinizdeki stresi azaltacaktır.

5- Kafadan ingilizce cümle kurmak zordur dedik. O yüzden kafanızdan cümle kurmayın 🙂 Hep kağıtta yazılı olan cümleleri okuyun. Sınavda insan en basit bir cümleyi bile tasarlarken şaşırabiliyor. Önemli olan kurduğunuz cümlenin dil bilgisi yönünden doğru olması. Benim tavsiyem, notefull.com dan öğrendiğiniz bütün kalıpları Konuşma kısmı başlamadan önünüzdeki kağıtlara ayrı ayrı yazın. Böylece Konuşma kısmını Kağıttan Okuma kısmına dönüştürmüş olursunuz 🙂 üzerinizdeki heyecan azalır.

6- Konuşma kısmının 1. ve 2. bölümleri bağımsız düşünmeye dayalı(independent). Bu bölümlerde 15 saniye içerisinde bir iki sebep üretmek zor olabilir. Sınavdan önce sabit iki üç tane sebep belirleyin kendinize. Mantıken bir insanın bir şeyi seçmesi çok karmaşık sebeplere dayanmaz çoğu zaman. Çeşitli Toefl konuşma konularını kurcaladığınız zaman, çoğu soruya uyan iki sebep olarak şunları kullanabileceğinizi fark edeceksiniz:
i) it’s more fun
ii) you learn a lot

Bir şeyi ya eğlenceli olduğu için yada birşeyler öğrenmek için yaparsın genelde öyle değil mi 🙂

7- Az zamanı olanlar için değil bu tavsiye. Daha iki üç sene önce ingilizce düşünme özelliğini oturtmaya çalışmak lazım. Bunun için düzenli kitap okuyun denilir genelde. Ama daha türkçe kitap okumakta zorlanan öğrenciler, kütüphaneden ingilizce Sherlock Holmes kitapları alırlar bir hevesle. Daha sonra bu kitap haftalarca kenarda durur, bi iki süresi uzatılır yada gecikme bedeli falan ödenir. Onun yerine ingilizce dizi izleyin. Ama öyle saçma sapan diziler dizlemeyin. Avatar’ı tavsiye ederim. Hem dili güzel, hem dizi güzel. Hem de büyük finali yaptıkları için sürekli yeni bölümü beklemek zorunda değilsiniz.

Advertisements

5 thoughts on “TOEFL Konuşma Kısmı İçin Birkaç Tavsiye

 1. Merhaba,

  Konuşma kısmı için aşağıdaki maddede kağıtlara yazın demişsiniz, bunu başka bir yerde daha okumuştum. Sınava hiç girmediğim için soruyorum kusura bakmayın, speaking başlamadan 10 dakikalık bir ara olacak sanırım değil mi bu arada mı yazmalıyız?

  5- Kafadan ingilizce cümle kurmak zordur dedik. O yüzden kafanızdan cümle kurmayın 🙂 Hep kağıtta yazılı olan cümleleri okuyun. Sınavda insan en basit bir cümleyi bile tasarlarken şaşırabiliyor. Önemli olan kurduğunuz cümlenin dil bilgisi yönünden doğru olması. Benim tavsiyem, notefull.com dan öğrendiğiniz bütün kalıpları Konuşma kısmı başlamadan önünüzdeki kağıtlara ayrı ayrı yazın. Böylece Konuşma kısmını Kağıttan Okuma kısmına dönüştürmüş olursunuz 🙂 üzerinizdeki heyecan azalır.

  • Biraz geç bir cevap oluyor. 10 dakikalık arada değil de speaking başladığında sistem otomatik olarak “speaking instructions”ı okumaya başlıyor. Çoğu kimse burayı “skip” tuşu ile geçip direk sorulara başlıyor. İşte tam orada “skip” tuşuna basmadan 2-3 dakikada herşeyi yazabilirsiniz.

   • Kardeşim çok güzel bir nokta yakalamışsın, vallahi kimsenin aklına gelmez bu.. Yapacağım bunu, umarım yazarım bütün kalıpları 😀 Bir hafta sonra giriyorum bakalım. Yalnız aklıma takılan nokta, ets bu kalıpları farkedip puanı düşürüyor diyorlar doğru mu ki?

   • Ets’nin, sınav sistemini yıllar içerisinde değiştirdiği doğru. Son seneleri bilemiyorum fakat 2012 ye kadar puan düşürmüyordu. Bu gibi kalıplarla 24-25 civarlarında alanlar var. 30 almıyorsan puan düşürmüşler demektir aslında. Bu açıdan düşününce illa ki puan düşürüyorlar.

 2. bana 23 lazım speakingten min. Bir de gireceğim sınıf küçük biraz, konsantrem dağılmaz umarım diğerleri speaking yaparken.

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s