Matematikçilerin gurur kaynağı: matematikolimpiyati.com

Standard


Aslında bu hafta 2011 Nobel ödüllerinden bahsetmem gerekiyordu. Fakat biraz canım istemediği için biraz da sayın adminimizin ricasıyla bu yazıyı kaleme alıyorum.

19 senedir bilim olimpiyatları düzenleniyor. Türkiye (Allah nazardan saklasın) artan başarı grafiği ile hem dikkat çekiyor, hem de gıpta ediliyor.

Matematik olimpiyatlarına olan ilgili her geçen yıl arttı, eskiden bir iki avuç öğrencinin bildiği ve hazırlandığı bu sınavlar, artık bütün Türkiye tarafından bilinir oldu. Günümüzde, isteyen öğrenciler daha kolay döküman temin edebiliyor. Mesela eskiden kamp defterleri altın gibi kıymetli idi, herkeste olmazdı. Şimdi internetten bir “link”le indirilebiliyor.

Büyüyen olimpiyatla beraber çok daha fazla öğrenci matematik olimpiyatlarından ve bu olimpiyatların doğurduğu sonuçlardan etkilenir oldu. Şu an Türkiye’nin olimpiyat sistemini tekrar gözden geçirmesi gerektiği gibi mevcut olimpiyatçılara ve matematikçilere bir rehberlik götürülmesi gerektiği de su götürmez bir gerçek. Zaten bizim sitemizin temelleri de matematikçilerin dertlerini dile getirmek ve çözüm sunmak gayesiyle atılmıştı.

Bu bağlamda zannediyorum 2005 yılında bir kaç fedakar olimpiyatçının gayretleriyle matematikolimpiyati sitesi Türkiye Matematik Olimpiyatları’nın resmi sitesi olarak kuruldu. O zamandan beri her yaştan matematikçinin ve matematik olimpiyatçısının ilgisini çeker oldu. Fakat son senelerde yaptığı açılımlar takdire değer. Özellikle bu sene aralık öncesi projeleriyle ve aralık sonrası yazılarıyla ve halihazırda olimpiyatın içinde bulunan arkadaşlarımızın destekleriyle; matematik olimpiyatçılarının sıkıntılarını içten hissedildiğini de takipçilerine gösterdi bu sitemiz.

matematikolimpiyati.com un kabul ederlerse samimi takipçileri olarak siteyi yıllardır dertlenen Mehmet Kaysi Bey‘i ve onunla beraber aklıyla, emeğiyle, fikriyle, maddi manevi elinde olan herşeyle siteyi destekleyen, ismini bildiğimiz veya bilmediğimiz olimpiyaçı olan yada olimpiyatı seven herkesi tebrik etmeyi kendimiz ve Türkiye’deki diğer olimpiyatçılar adına bir borç biliriz.
Bu gönülleri ve ufukları geniş matematikçilerden haddimiz olmayan ricamız ise sahip oldukları enerjiyi hiç kaybetmemeleri ve daha fazla olimpiyatçıya kucak açmaya doğru aralıksız koşmalarıdır.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s