Tübitak Ulusal Bilim Olimpiyatları 2. Aşama Sınavı 2011

Standard


2012 Matematik Takım Seçme Sınavı‘ndan önceki basamak olan 2. aşama sınavında bu hafta sonu lise ve ilköğretim öğrencileri ter döktü.

Öğrenciler sınav sonuçlarını, 7 Aralık Çarşamba günü, MEB Şura Salonu’nda yapılacak ödül töreninde aldıları madalyanın rengine göre öğrenmiş olacak. Bu ödül töreninde aynı zamanda geçtiğimiz yaz uluslararası olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden bilim insanı adaylarına da plaketleri ve nakit ödülleri verilecek.

Ödül töreninde bulunacak bu iki öğrenci grubunun çok önemli olduğuna inandığımız şu 4 noktaya dikkatlerini çekmek istiyoruz.

1- Gerçek Olimpiyatçı’nın amacı madalya almak değildir. Madalyalar, olimpiyat çalışmalarına vakit ayıran öğrencileri teşvik etmek için bir araçtır. Esas amaç Türkiye’nin her köşesinde gerçek bilim adamı olacak öğrencilerin yetişmesidir. Gerçek bilim adamı başkalarının takdiri için bilim yapmaz.

2- Ödül alan arkadaşlar, çevrelerinde bulunan ve madalya alamadıklarından dolayı üzülen arkadaşlarını teselli etmekle ve motive etmekle mükelleftir. Hatta, çok çalışıp başarılı olamamış arakadaşınız varsa çıkarın boynunuzdaki altın madalyayı o arkadaşınızın boynuna takın. “Bu madalayayı benden çok sen hak ettin kardeşim” deyin. Unutmayalım ki, gerçek olimpiyatçı elde ettiği başarılarla böbürlenmez aksine bu başarılar onun alçakgönüllülüğünü artırır.

3- Çok çaba sarfedip de madalya alamayan arkadaşlar hiç üzülmesin. Türkiye olimpiyat tarihinde, Aralık Sınavı’nda madalya almamasına rağmen takıma giren ve uluslararası olimpiyatlara katılıp madalya alan bir çok öğrenci var. Olimpiyat disipliyle yetişmesine rağmen takıma giremeyen öğrenciler, bu azim ve kararlılıkla devam ederlerse; hayatta çok başarılı ve insanlara faydalı birer akademisyen, mühendis, iş adamı veya fikir adamı olmaktalar.

4- Uluslararası sınavlara, katıldıklarından yada madalya aldıklarından dolayı para ödülü almaya hak kazanan öğrenciler o kadar parayı bir arada görünce, dupduru olan karakterlerinde değişimlerin oluşmasına fırsat vermesinler. Asıl zengin olimpiyatçı, kalbi zengin olandır. Kendilerini cömertliğe alıştırsın bu arkadaşlarımız. Okudukları liselerdeki olimpiyat grubundaki arkadaşlarına ikramlarda bulunsun, onların ihtiyaçlarını gidersinler. İhtiyaç sahibi olup kendilerinden birşeyler isteyenleri geri çevirmesinler. Böylece hem ilim, hem gönül hem de maddi zenginlikte zirveye doğru tırmanan büyük insanlardan olurlar.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s