Hangi tür kaynaklardan faydalanabilirim?

Standard


Bütün Matematikçilere iyi bayramlar diliyoruz.
Bize gelen ve birçok arkadaşımızın da ilgilenenebileceğini düşündüğümüz bir soru ve bizim tarafımızdan verilen kırık dökük bir cevabı paylaşmak istedik.

Öcelikle siz de biliyorsunuz ki bazen ailenizin fikirleri sizinkinin önüne geçebiliyor.İkinci olarak bir özel okulda okuyorum.Baktığınız zaman özel bir okul olmasından dolayı bu tip çalışmalara önem verdiğini düşünebilirsiniz ama öyle değil.Haftada 2 saatlik bir olimpiyat kursu var ve tabii ki yeterli olmuyor.Bir olimpiyat takımı var;ama söylediğim gibi yeterli olmuyor ve çoğu kişi de bu konuda bilinçli değil.Hocaların kendisi de olimpiyat eğitimi için çok tecrübeli değil.Derslerde bile hala test mantığı var.

Söylediğim gibi senenin başında çok büyük bir istekle başladım.Açıkçası çok hoşuma gitti.Kullandığımız teoremlerin ispatlarını görmek ve bazende bunu kendim yapabilmek buna neden oldu.Okulun başlamasıyla beraber yine aynı tempoya dönüp okul derslerine çalışmak zorunda kaldım.Ayrıca çevremde bahsettiğim gibi bu konuda donanımlı insan yok,bazen takıldığım bir yer oluyor,ama bunu danışabileceğim,tartışabileceğim birisi yok.

Boş kaldığım neredeyse her zamanı matematikle değerlendirmeye çalışıyorum.Matematik dünyası dergilerini takip etmeye,anlamaya çalışıyorum.Sizce başka hangi tür kaynaklardan faydalanabilirim?Neler yapabilirim?

Belki sizin gibi olimpiyatlarda başarılarım yok;ama ben de kendimce matematik öğrenmeye çalışıyorum.İlginiz ve samimi cevabınız için teşekkürler.
Bir Okur

Merhaba,

Aileler her zaman olimpiyat çalışmalarına karşıdır. Benim ailem de öyle idi. Ailenin kararı senin için tabii ki önemli olmalı ama bazı noktalarda onlara çaktırmadan ve onları üzmeden hedeflerinden taviz vermemelisin.

Olimpiyatta önemli olan başarı değildir bunu biz birkaç yazıda da vurgulamıştık. Önemli olan olimpiyat disiplinini alıp almadığın. Olimpiyat disipilinini kendi çabalarınla bir seviyeye kadar yakalayabilirsin. Ama bu konuda doğru adımları atmış insanlardan yardım alman çok önemli. Bize mail atarken bu duygularla attın zannediyorum. Bilgi teknolojisi çok hızlı ilerlediği için olimpiyat dökümanlarını takip etmek kolay olmuyor. Bu konuda yaş olarak sana daha yakın insanların tavsiyeleri senin için daha hedefe yönelik olur. Birkaç genç olimpiyatçı ile görüşüyoruz bu konu ile alakalı bir taktik listesi hazırlama ihtimalleri var bir aksilik çıkmazsa.

Genel olarak şunları söyleyebilirim:
olimpiyatta ikinci sene
olimpiyatta ilk sene
bu iki yazıyı okumadı isen okumanı tavsiye ederim. Ayrıca Tübitak kampları öğrencilere matematiği sevdirmede çok başarılı.
Eski kamp defterleri
Bu linkten eski kamp defterlerini bulabilirsin(*)(**). Matematikte ne seviyedesin bilmiyorum, tübitak ilk aşama sınavını geçemediğini varsayarsam önce küçük sınıf defterlerinden başlamanı tavsiye ederim.

Matematik dünyası okumaya devam et, oradaki soruların çözümlerini yapmaya ve dergiye göndermeye çalış. Bu hem özgüvenini hem de çözüm yazma kabiliyetini artıracaktır.

Matematiği tanıdıkça daha çok seveceksin fakat matematiği çok seviyor olman matematik bölümünü de seveceğini göstermeyebilir. Her fikre açık olmaya çalış. Önünde daha uzun iki yıl var.

Bize ve matematikolimpiyati.com a her türlü sıkınıtı, ihitiyaç yada tavsiyelerini paylaşmaktan sakın çekinme.

İyi günler iyi çalışmalar.
(*)Bu bağlantı kırıktı. Tekrar düzeltildi. 04.08.2012
(**)Bu bağlantı umarım son defa düzeltildi. 03.07.2014


Mathematist

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s