Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık Kitapları ve Mustafa Özdemir Bey

Standard

Eski olimpiyatçılar, önceleri matematik olimpiyatlarına hazırlanırken kaynak bulmanın ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirler. Olimpiyat tarihinin ilk kitapları İlham Aliyev ve H.İbrahim Karakaş hocalarımızın beyaz ve bej renkli iki kitabıdır. O kitaplardan önce döküman bulmak çok zordu ve mevcut kaynakların hepsi ingilizceydi. Bu ihtiyacı gidermek için bazı özverili matematik hocaları kendi imkanlarıyla bir çok ingilizce kitabı hiç üşenmeden türkçeye çevirip öğrencilerinin işlerini kolaylaştırmaya çalışıyordu. Hatta halen daha matematik olimpiyat geçmişleri köklü olan bazı okullarda türkçe el yazması kitaplar bulabilirsiniz. Şu an bu tarz kaynaklardan büyük bir kısmının yüzüne bakılmasa da hala lokal olarak çok popüler olan el yazması kitaplar mevcuttur.

Diyeceğim şu ki, matematik olimpiyatlarına hazırlık ile alakalı türkçe döküman eksiğimiz var, bir hayli. Herhangi bir konu ile alakalı kitap yazmak zaten çok zor bu herkesin malumu. Yazmak istediğiniz konu matematik hele bir de olimpiyatlara hazırlık olunca işiniz çok daha zorlaşıyor, çünkü yaptığınız en ufak bir hatanın bir çok zeki öğrencinin gözünden kaçmama ihtimali çok yüksek.

Mustafa Özdemir Bey genç bir hocamız, doktorasını bitireli 4-5 sene oldu. Kendisi büyük bir cesaret ve heyecanla matematik olimpiyatlarına hazırlık 1-2-3-4-5 serisini yayımladı. Bu seri ile alakalı, hatalı sorular var şeklinde yada daha farklı şekillerde negatif eleştiriler duyanlar olabilir. Ortaya konmuş eserlere alternatif üretmeyip acımasızca yerden yere vuran bütün insanları seviyeleri ne olursa olsun kınıyoruz. Matematikçi yetiştirme adına ivme kazandığımız bu dönemde, birbirimizi tenkit değil teşvik etmemiz gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Mustafa Bey’in yazdığı kitaplar gibi başka kitaplara da ihtiyacımız var. Her öğrenci lise seviyesinde iken yeterli ingilizceye sahip olamadığı için matematik olimpiyatlarına hazırlıkla alakalı ne kadar Türkçe dökümanımız olursa o kadar iyi olur.

Matematik Olimpiyatçıları ve diğer Matematikçiler arasında büyük öneme sahip çok değerli hocalarımızın bulunduğu Akdeniz Üniversitesi’nde çalışmalarına devam eden Mustafa Özdemir Bey‘e kitaplarından direkt yada dolaylı istifade eden bütün matematikçiler adına teşekkür ediyoruz. Öte yandan Matematik Olimpiyatlarında tecrübe sahibi olan bir çok hocamızdan da öğrencilerin faydalanabileceği farklı eserler ve çalışmalar bekliyoruz.

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık 1-2-3-4-5 kitaplarının içeriklerini görmek için

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s