Serhat Doğan da Ekonomiyi Seçti

Standard


Yakın tarihte, birçoğumuzun ve öğrencilerin dikkatini çeken olaylardan birisi de Serhat Doğan‘ın doktoraya Ekonomi’den devam etme kararı oldu.Olimpiyat tarihinin ses getiren ve öğrencilerin çok sevdiği isimlerinden biridir Serhat Doğan. Halk arasında Kombi diye anılan Sonlu Matematiğin müdavimlerindendir ayrıca kendisi. Yüksek Lisansını Bilkent Ekonomide yapmış olsa da lisansını Bilkent Matematikte tamamlamıştır.

Akademik hayatına bir ölçüde uygulamalı matematik sayılabilecek ekonomi alanında devam etmesiyle beraber soyut matematiği çok seven öğrencilerin biraz afalladığını tahmin ediyoruz. Sempatik dahi Serhat Doğan‘ın bu seçiminden önce yine başka meşhur olimpiyatçılar da benzer bir seçim yapmıştı. Bunlardan biri de yine herkesin çok iyi bildiği, olimpiyat tarihinin ilk altın madalya sahibi olarak da tanınan Bumin Yenmez‘dir. O da hali hazırda ekonomide yardımcı doçent olarak devam etmektedir. Bu olanlarla beraber biz de eski olimpiyatçılar acaba hangi alanlarda akademik araştırmalarına devam ediyorlar diye merak ettik ve adminimizle beraber ufak bir araştırma yaptık.

Akademik hayata atılmış 32 olimpiyatçının çalıştıkları alanlara baktığımızda işte şu sonuçla karşılaştık.
Eski Olimpiyatçılar Hangi Alanlarda Araştırmalarına Devam Ediyorlar Grafiği
Her ne kadar bilkent matematik en favori lisans bölümü olsa da öğrenciler bitirdikten sonra farklı alanlara yönelmek istiyorlar. Bununla ilgili daha çarpıcı grafiklerimizi yayımlamaya devam edeceğiz, bir aksilik çıkmazsa.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s