Nükhet Yetiş Görevden Alındı

Standard2004 yılında Tübitak Başkan Vekili olan Nükhet Yetiş, 20 ağustos 2008 tarihinde resmi olarak Tübitak Başkanı olmuştu. Evli ve iki çocuk annesi olan Yetiş, Boğaziçi Kimya Mühendisliği mezunudur.

Nükhet Yetiş‘in ne kadar katkısı vardır bilinmez ama 2004-2011 yılları arasında en çok dikkat toplayan birkaç Tübitak faaliyetinden birisi Tübitak bütçesindeki artış ve buna bağlı Tübitak ödül ve burslarının artması idi. Uluslararası Sınavlar da madalya alan öğrenciler eskiden 400-500 lira alırken şu an 8000-10000 lira alabiliyorlar. Nitekim Tübitak bursları da 250 den 500 liraya kadar arttı. Tabi başbakanlığın “üç kat bursu” Tübitak başarı bursundan neden daha fazla olduğunu anlamak çok, zor orası ayrı bir konu..

Bir diğer mesele son yıllarda, Nükhet Yetiş başkanlığındaki Tübitak‘ın hükümete yakın davrandığı iddiası idi. Yine bu bağlamda “Bilim Teknik” kapak resmi değişmesi olayı da eklenebilir. Ali Nesin Bey de matematik köyü projeleri ile alakalı Tübitak’ı çok eleştirdi. Bu konularda kim haklı kim haksız yorumuna girmek şu an için bizim meselemiz değil. Diyeceğimiz şey şudur ki, Tübitak biraz yorulmuştu ve o yüzden bir değişikliğe gidilmesi gerekiyordu. Sayın Nükhet Yetiş Hanımefendiye üzerinde dolaylı da olsa emeği olan bütün öğrenciler adına saygılarımızı sunarız.


Tübitak Başkanlık koltuğuna TOBB üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbaşak getirildi. Sayın Altunbaşak’a yeni dönemde başarılar diliyoruz.

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s