Tübitak Takım Seçme Sınavı

Standard

Tübitak Matematik Olimpiyatları 3. aşama sınavı takım seçme olarak anılır. Takım seçme sınavı Nisan ayında yapılır. Hocaların hazırladığı sınav iki gün sürer ama bazen İpek Yolu ve Akdeniz isimli iki sınavı yada bunlardan birini de takım seçme sınavından önce yaparlar. İpek Yolu çok dandik bir sınavdır. Akdeniz biraz daha ortalarda olur. Önem sırası küçükten büyüğe doğru İpek Yolu < Akdeniz < Takım Seçme olarak düşünülebilir. Ayrıca Kış Kamp Sonu Sınav sonuçlarının da bazen dikkate alındığına dair söylentiler de mevcuttur.

Sınav 3-4 hafta sonra belli olur. Sınav sonuçları tartışılırken eğer iki öğrenci arasında kalınmışsa son sınıf olmayanı tercih edilir. Bu ve başka birkaç kriter(kış veya yaz kamplarındaki durumu, eskiden takıma girip girmediği gibi) göz önüne alınarak 6 tane öğrenci seçilir.

Takıma giremeyen ama cevher sahibi 3 öğrenci yedek takıma alınır. Bu 3 öğrenci diğer 6 öğrenci ile birlikte takım kampına çağrılır. Bundan maksat seneye takıma girme ihtimallerine binaen öğrencileri çalıştırmak ve IMO ya hazırlanma havasına sokmak ve öğrencileri daha çok çalışmaya teşvik etmektir. Diğer bir sebebi ise asil takımdaki öğrencilerin birinde bir problem olursa diye nolur nolmaz elimizin altında bir iki fazla adam olsundur.

birinci aşama sınavı nedir?
ikinci aşama sınavı nedir?

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s