Matematik Bölümünü Bitirenler Ne İş Yapar?

Standard


1- Akademisyenlik:
Eğer gerçekten matematiği seviyorsanız, bitirip akademik devam etmeniz tavsiye edilir. Ama matematiği çok sevmiyorsanız doktoraya sabretmeniz çok zor. Bazı programlar 5-6 seneye kadar sürebiliyor ve uğraştığınız konuda tez yazmak yada birşeyler ortaya koymak çok zor olabiliyor.

2- Öğretmenlik:
Matematiği doktora yapacak kadar sevmeyebilirisiniz. Ama 4 sene matematik okuyan bir insana artık lise matematiği çerez gibi gelir. Gözünüz kapalı yapabilirsiniz bütün soruları. Bunun verdiği özgüven size ders anlatma motivasyonunu da katar.
Matematik Bölümü mezunları öğretmenliği severek ve zorlanmadan yapabilmekte, gerek kamuda gerekse özel sektörde çok başarılı bir öğretmen olabilmektedirler. Hatta Olimpiyat hocası falan olsanız çok heyecanlı bir öğretmenlik kariyeriniz olabilir. Zeki çocuklara ders anlatmak her zaman eğlencelidir.
Ayrıca iyi bir üniversiteden mezun olan matematikçiler sadece özel ders anlatarak bile geçinebiliyorlar. Özel ders çoğu zaman sıkıcı olur ve sürekli bir geçim kaynağı olarak düşülmez. Fakat kimi zaman başvurulabilecek ciddi bir seçenektir.

3- Piyasada Bölümüyle Alakalı:
Çoğu banka ve özel kuruluş analist alıyor. Analistlerin de bazılarını matematikçilerden seçiyorlar. Tübitak, Aselsan, TTnet, Telekom, Hazine Müsteşarlığı, muhtelif bankalar ve farklı arge bölümleri ciddi sayılarda finansal danışman alıyorlar.
Ayrıca Ekonomide master-doktora yapmak da çok meşhur. %5-10 arasında bir kitle ekonomiden devam edip özel sektöre daha rahat bir geçiş yapıyor.

4- Alakasız Serbest Meslek:
Ticarete atılan matematikçiler de az değil, yazılım sektöründen tutun lokanta zincirine kadar bir çok yerde Matematikçiler çok rahat söz sahibi olabilmekteler.

Şu yazıları da okumanızda fayda olabilir:
Hangi Matematik Bölümü Daha İyi Diyenlere?
Fen Edebiyat mı Mühendislik mi?
Fen Edebiyat mı Öğretmenlik mi?
Matematik Bölümünü Seçmeden Önce 4 Şeye Dikkat Edin.
Fen Edebiyat Matematik Seçmenin 4 Avantajı
Matematik Bölümünü Bitirenler Ne İş Yapar
Boğaziçi Matematik vs. Bilkent Matematik

About these ads

4 thoughts on “Matematik Bölümünü Bitirenler Ne İş Yapar?

  1. matematik tutkusu yoksa, akademi düşünmeyen bir insanın fen fakültesinde matmeatik okuması saçmalık. hayatta bir idealiniz yoksa, bi iş bulayım de ne olursa olsun diyorsanız gidin işletme okuyun.

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s