Matematik Bölümünü Bitirenler Ne İş Yapar?

Standard


1- Akademisyenlik:
Eğer gerçekten matematiği seviyorsanız, bitirip akademik devam etmeniz tavsiye edilir. Ama matematiği çok sevmiyorsanız doktoraya sabretmeniz çok zor. Bazı programlar 5-6 seneye kadar sürebiliyor ve uğraştığınız konuda tez yazmak yada birşeyler ortaya koymak çok zor olabiliyor.

2- Öğretmenlik:
Matematiği doktora yapacak kadar sevmeyebilirisiniz. Ama 4 sene matematik okuyan bir insana artık lise matematiği çerez gibi gelir. Gözünüz kapalı yapabilirsiniz bütün soruları. Bunun verdiği özgüven size ders anlatma motivasyonunu da katar.
Matematik Bölümü mezunları öğretmenliği severek ve zorlanmadan yapabilmekte, gerek kamuda gerekse özel sektörde çok başarılı bir öğretmen olabilmektedirler. Hatta Olimpiyat hocası falan olsanız çok heyecanlı bir öğretmenlik kariyeriniz olabilir. Zeki çocuklara ders anlatmak her zaman eğlencelidir.
Ayrıca iyi bir üniversiteden mezun olan matematikçiler sadece özel ders anlatarak bile geçinebiliyorlar. Özel ders çoğu zaman sıkıcı olur ve sürekli bir geçim kaynağı olarak düşülmez. Fakat kimi zaman başvurulabilecek ciddi bir seçenektir.

3- Piyasada Bölümüyle Alakalı:
Çoğu banka ve özel kuruluş analist alıyor. Analistlerin de bazılarını matematikçilerden seçiyorlar. Tübitak, Aselsan, TTnet, Telekom, Hazine Müsteşarlığı, muhtelif bankalar ve farklı arge bölümleri ciddi sayılarda finansal danışman alıyorlar.
Ayrıca Ekonomide master-doktora yapmak da çok meşhur. %5-10 arasında bir kitle ekonomiden devam edip özel sektöre daha rahat bir geçiş yapıyor.

4- Alakasız Serbest Meslek:
Ticarete atılan matematikçiler de az değil, yazılım sektöründen tutun lokanta zincirine kadar bir çok yerde Matematikçiler çok rahat söz sahibi olabilmekteler.

Şu yazıları da okumanızda fayda olabilir:
Hangi Matematik Bölümü Daha İyi Diyenlere?
Fen Edebiyat mı Mühendislik mi?
Fen Edebiyat mı Öğretmenlik mi?
Matematik Bölümünü Seçmeden Önce 4 Şeye Dikkat Edin.
Fen Edebiyat Matematik Seçmenin 4 Avantajı
Matematik Bölümünü Bitirenler Ne İş Yapar
Boğaziçi Matematik vs. Bilkent Matematik

Advertisements

8 thoughts on “Matematik Bölümünü Bitirenler Ne İş Yapar?

 1. matematik tutkusu yoksa, akademi düşünmeyen bir insanın fen fakültesinde matmeatik okuması saçmalık. hayatta bir idealiniz yoksa, bi iş bulayım de ne olursa olsun diyorsanız gidin işletme okuyun.

 2. Merhaba, şu an 3.sınıfta okuyan bir matematik lisans öğrencisiyim ve hala hangi meslek seçeceğime karar veremedim. Bir hocamın yanında staj yaptım akademisyen olmak nasıl bişey anlamak için ve gayet hoşuma gitti. Fakat akademisyenliği seçtikten sonra Türkiye şartlarında yüksek maaş alamadan başlayacağım. O yüzden bankacılık veya özel sektör de düşünüyorum. Yani benim istediğim maaşım güzel olsun ve sevdiğim bir şeyi yapayım. Akademisyenliği seveceğim ama maaşım düşük olacak, öbür yandan özelde param iyi olacak ama işimi sevmeyeceğim. Çok zor durumdayım, neler tavsiye edebilirsiniz? Teşekkürler.

  • Merhaba Arda,
   Sana şunu yap şeklinde bir tavsiyede bulunmak doğru olmaz, fakat bir kaç temel şeyi hatırlamakta fayda var.
   1- Sevmediği bir işi parası için ne kadar yapabilirsin düşünmek lazım, hergün her sabah nefret ederek bir işe gitmek güzel ve uzun soluklu bir motivasyon olamaz.

   2- Sevdiğin bir işi eğer gerçekten seviyorsan senin için hobi gibi olur. Hergün onunla mutlu olursan, pozitif bir hayatın olur.

   3- Bütün akademisyenler fakir değil tabiki de ama çılgın para kaldıran akademisyen çok az. Alanında çok başarılı olanlara özel üniversiteler çok güzel maaş teklif edebiliyorlar. Fakat böyle akademisyen sayısı çok az.

   4- Bazı akademisyenler çeşitli şirketlerde danışmanlık yaparak hatırı sayılır para kazanabiliyor. Bunlar tabi daha çok mühendislikte yada işletme, ekonomi tarzı bölümlerdeki akademisyenler.

   Bence burada şu soruyu sormalısın, akademisyenliği mi daha çok seviyorsun yoksa para kazanmayı mı?

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s