Matematik Bölümü 4 Senede Nasıl Biter?

Standard

 

Matematik Bölümünü Dört Senede Bitirebilmek İçin 8 Altın Kural:

 

1- Arkadaş grubundan kopmamalı. İlk sınıftan itibaren grup havası oluşursa çok iyi olur. Matematik sürü halinde gezilmesi gereken bir bölüm. Her ne kadar mükemmel matematik biliyor dahi olsanız. Arkadaş gruplarında dönen bilgilere tek başınıza ulaşamazsınız.

2- Mümkünse yaz okullarından ders almalı. Yaz okulları her zaman kolaydır. Zor dersleri yaza bırakmak çoğu zaman çok mantıklı oluyor.
Müfredat yazın daha kolay oluyor. Hocalar bazen bazı konuları yetişsin diye atlamak zorunda kalıyorlar. Ayrıca yazın bir-iki ders alan bir öğrenci. Az sayıda derse yoğunlaştığı için daha iyi not getiriyor genelde..

3- Okulu uzatan ders her yerde sabittir: Reel Analiz.
Reel Analiz, ve bu dersin önkoşulu olan Analiz-1,2,3 derslerine ekstra önem vermeli. Her dersine anlaşılmıyor olsa dahi gitmek gerek bu şekilde konudan hocadan ve sınıftan kopmamış olunur.

4- Not tutmak önemli ama biryerden sonra özellikle erkekler için işkenceye dönüyor. En iyisi not tutan bir-iki arkadaşla tanışık olmak. Derslerde ön sıralarda oturan çocuklarla tenefüslerde sohbet etmek, çay falan ısmarlamak çok mantıklı.

5- Not istediğiniz çocukla ders dışında muhabbetiniz yoksa sakın ama sakın ısrarcı bir hava ile kendinize ders anlattırmaya çalışmayın. Eğer çocuk sizden sıkılırsa notları da alamayabilirsiniz. O yüzden “notçu” arkadaşla krediyi bitirmeyin. Tek atışta işinizi halledin.

6- Problem çözüm saatlerini kesinlikle kaçırmayın. Bazen hocalar soracak soru bulamadıkları için yada sırf sevaba girmek için asistanlara çözdürdükleri sorulardan sorabiliyor. Problem çözüm saatinde hiç bişey anlamasanız bile oradaki soruların ispatlarını ezberleyin en azından.

7- Üst Dönem, üst dönem, üst dönem.. Eski sorulara ulaşmak, hocaların tarzlarını bilmek bölümü bitirmenin yarısıdır.. Bir ve iki üst dönemden kesinlikle birkaç sağlam adamı tanımak lazım. Çoğu hoca yeni soru hazırlamaya üşendiği için 5-6 senede bir hatada bazıları her sene aynı soruyu sorar. Birinci sınıftan itibaren üst dönemlerden eski soru arşivlerini almak da fayda var.

8- Dersi geçmek için çalışkan öğrencilerle aranızı iyi tutmanız önemli. Fakat arayı iyi tutarken kendinizden soğutmayın. Çoğu “nerd” öğrenci futbol, siyaset yada müstehcen muhabbetlerden hoşlanmaz. Daha çok yabancı dizi, yeni çıkan animasyonlar,online yada strateji oyunları, hocalarla alakalı dedikoduları falan severler. Ayrıca kötü espri yapıyorsanız hiç kasmayın samimi olmanız için illa güldürmeniz gerekmez.

 

5 thoughts on “Matematik Bölümü 4 Senede Nasıl Biter?

 1. çalışkan öğrencilerle ilgili yazdıklarınıza tamamen katılmıyorum. bence de sadece kendinizi baz almışsınız. durum tam tersi de olabilir.

  Bence çalışkan öğrencilerle ilgili olarak yapılması gereken şey sorulacak sorunun sınırlarının çok iyi çizilmesidir. Yani, gidip bana şu konuyu bir özet geçsene, abi sadece sınav için hayati şeyleri öğretsene demek yerine; net bir soru sorulmalıdır. Bu durumdaki çok çalışkan bir öğrenci cevap vermekten zevk alacaktır.

 2. 4 ve 8 nolu tavsiyede belirtilen tipler tamamen insanlardan tiksinme, hatta “mizantropi” nedenleri. Ve işin ilginç yanı bunlardan sürüyle var. Ya da benim zamanımda vardı. Neyse, sevgili matematik lisans öğrencisi/öğrenci adayı, sana başarılı bir matematik mezunu abin olarak şunları söyleyim:

  Matematiği biraz bile sevmiyorsan, sırf puanın yetiyor diye matematik bölümlerine gelme, aynı üniversetede kimya mühendisliği, petrol mühendisliği veya ekonomi oku. Veya daha düşük kalitede bir üniversitede elektronik veya bilgisayar mühendisliği. Bunlardan birinde mutlu olur musun, kesin bir şey diyemem, ama matematikte geçireceğin yıllara göre daha iyi bir durumun olur.

  Matematiği çok seven, isteyerek gelecek öğrenciye dört tavsiyem var:

  1. Bilkent veya Koç üniversitesi yapacağın en iyi seçimler. (Az öğrenci + Gerçekten kaliteli öğretim görevlisi kadrosu)

  2. Real Analysis dersi gerçekten de zorlu bir ders ama gözünü korkutacak kadar da değil.

  3. Yaz aylarını katiyen boş geçirme, 3. sınıfın bitimindeki yaz (eğer doktora yapmayı düşünüyorsan) temel lisansüstü dersleri kendi başına çalışmaya başla, hatta sana hitap eden alanlardaki belli başlı makaleleri oku.

  4. Doktora yapacaksan Türkiye’de yapma! Gerekirse burada başla veya master’ı burada yap, ama doktora için muhakkak yurtdışına git. Bunun için en önemli şey hocalardan alacağın referanslar. Bunun için de benim yaptığımı yapma, hocalarla aranı sıkı tut, kim olduğunu bilsinler.

  Başarılar!

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s