Fen Edebiyat mı Mühendislik mi?

Standard

1- FenEdebiyatın iş imkanları mühendisliğe göre daha kısıtlı bunda hemfikiriz.
FenEdebiyat fakültesinden mezun olan bir öğrenci
a- Akademisyen/Okutman
b- Öğretmen(Kamu/Özel)
c- Piyasada Bölümüyle Alakalı
d- Alakasız Serbest Meslek

gibi sektörlerde çalışır. Fen Edebiyat bitirip “çok iyi para kıran” insanlar da var muhakkak fakat para kazanma motivasyonu ile fen edebiyata gidilmez.

2- Matematik, Fizik gibi alanlara hatta “sözel” bölümlerden Edebiyat, Tarihe normalin üzerinde ilgi duyan insanlara Fen Edebiyat tercih etmeleri tavsiye edilebilir. Fen Edebiyat cinsinden tercih ettiğiniz bölüme karşı aşırı muhabbetiniz yoksa bir yerden sonra bıkmaya başlarsınız. Hiçbir bilim dalı liseden görüldüğü gibi değildir, maalesef. Özellikle Matematik Bölümü’nde okuyan çoğu öğrenci bunu farkediyordur. Lise Matematiğine bayılmasına rağmen üniversitede gördüğü matematikten nefret eden öğrenci sayısı azımsanmıyacak kadar çoktur.

3- Mühendislik bölümlerinin puanları anlamsız bir şekilde yüksek olduğu için iyi bir üniveristenin mühendislik fakültesinden bir bölüm kazanmak bazen zor olabiliyor. Orta seviye bir mühendislik bölümü bitirmektense kaliteli bir fen edebiyat bölümü bitirmek daha mantıklı olabilir. Kaliteli üniversitelerde
a- Hoca ve öğrenci seviyeleri daha yüksek olur.
b- Bitirdikten sonra yurt dışına çıkmak daha rahat olur.
c- İngilizce eğitimleri daha güçlüdür.
d- Üniversitenin etiketine çoğu zaman daha fazla önem verilir.

4- FenEdebiyat yazıp ilk sene derslerinize iyi çalışıp bölümünüzü biraz daha iyi tanıyabilirsiniz. Eğer hala bölümü beğenmediğinizi düşünüyorsanız ve ilk sene yaptığınız ortalama yeterince yüksek ise başka bir bölüme geçme ihtimaliniz de olabilir. Bölüm değiştirme büyük üniversitelerde çok anormal birşey değil hatta her 15 öğrenciden biri bölüm değiştiriyor desek abartmış olmayız. Burda şunu da hatırlatmak da fayda var, çoğu mühendislik bölümüne geçmek için gerekli minimum ortalama 4.00 üzerinden 4.00’e çok yakın olduğu için geçişler biraz zor oluyor. Başvuranlar arasından en iyi 1-2 öğrenciyi alıyorlar. O yüzden çok fazla pembe hayallere kapılmayın..

10 thoughts on “Fen Edebiyat mı Mühendislik mi?

 1. Evet genel olarak çoğu olimpiyatçının düşündüğü soruyu size soracağım. Geçmiş matematik olimpiyatçılarından da gördüğümüz üzere bir çoğu (tabi ki hepsi değil) üniversite matematiğini görünce büyük sıkıntı yaşadığını ve soyut çalışmaların kendilerini sıktığını söylediler. Ben matematik çalışmak isterim ama hayatımı üniversitede de geçirmek istemem. Tabi yukarıda belirtmişsiniz ve başka bir yazınızda da matematikle beraber çalışan dalları belirtmişsiniz. Orada belirttiğiniz 7 daldan biyoloji hariç hepsiyle ayrı uğraşan biriyim. Ama matematiği tek başına okumak da biraz garip geliyor. Neyse esas sorum şu ki ne okumalıyım?

  • Sevgili isimsiz arkadaşım,
   Takdir edersin ki bu sorunun cevabı kısa ve basit olamaz. Eğer belirttiğin email adresi gerçek ise oraya birkaç birşey göndermek istiyorum. Değilse lütfen bana sana ulaşabileceğim bir adresten mail at, ben de cevap yazmaya çalışayım.
   Bu ve bunun gibi soruları zaten yazılarımızla cevaplamaya çalışıyoruz. Fakat yine de yakın bir tarihte bu yoruma yönelik bir cevap yada yazı göndermeye çalışacağım.

 2. Evet email gerçek. Sizi pek meşgul etmek istemem doğrusu ama müsaitseniz tabi ki mailinizi bekliyorum. Malumunuz bir olimpiyatçının karar vermesi önemli. Çünkü Lys-Ygs ile mi üniversiteye gidecek yoksa ingilizcesini, matematiğini geliştirip yurtdışında okumak için çaba mı gösterecek? Tekrar ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

 3. Kesinlikle bolum değil üniversite seçilmesi gerekir ilk önce çünkü bölümünüz hakkında çok iyi bilgi sahibi degilseniz zaten bıkarsınız…

 4. Orta düzey bir üniversitenin mühendislik bölümünü bitirdim etiket olarak insanlar mühendis falan deyince etkisi oluyor ama bilimsel olarak oldukça tatminsizlik yaşadım hocalar oldukça kötüydü ve baktığım zaman keşke iyi bir okulda matematik okuyup üstüne yüksek yapsaydım diyorum.

  Şu an baby rudin bakıyorum ve soyut matematiğe inanılmaz ilgim arttı.

  Özellikle cantorun su proofuna resmen hayran kaldım diyebilirim,

  “for any set A, the set of all subsets of A (the power set of A) has a strictly greater cardinality than A itself”

  Acaba iyi bir üniversitenin matematik bölümünden ders alsam nasıl olur çok pahalımıdır ya da yüksek lisansına kabul olabilirmiyim acaba ?

  Kesinlikle soyut matematik sevmeden yapılacak bir iş değil çünkü maddi getirisi nerdeyse yok gibi birşey özellikle turkiyede

 5. ıtu de muhendıslık kazanblyrm bogazıcınde mat bolumu tutyo hangısını yapmalym sızce ve bogazıcı mat bolumunden muhendıslıklere gecıs kolay mı

 6. sizlere sormak istediğim,aklımı çok karıştıran ve yalnızca bu konuda bilgili olanlardan öğrenmek istediğim birşey var; nasip olursa 2014 yılında tekrar üniversite sınavına giricem.son 2-3 aydır bazı matematik teoremleri hakkında çalışıyorm ve geçmiş yıllardan bir matematikçinin hatasını farkederek bu hatayı düzeltip bana yardımcı olabilecek bu konuda uzman biri ile bu hatayı kanıtlamayı düşünüyrom.ilk olarak mühendislik düşünüyordum ancak farkettmki benm okumak istediğim bölüm matematik ve ben sözel mezunu bir öğrenciyim.ancak bir arkadaşım bana matematik bölümünde okuyanların mühendislikteki soruları çözemediğini ancak mühendislerin matematik bölümünde çıkan soruları çözebildiğini iddaa etti ve kafamı çok karıştırdı.ben ayrıca soyut kavramlardan çok somut kavramları ortaya çıkarmayı ve somut kavramlar üstünde çalışmayı seven biriyim.sizce mantklı olan tercihi nasıl yapabilirim? yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürederim.

  • O zaman matematikçiler ne işe yarıyor ne yapıyorlar diyorsun galiba? Herkesin kendi bölümündeki soruları çözebildiğini varsayıp kurtulabilirsin.

   Somut severim diyorsan ne yap et Matematikten uzak dur derim.

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s