Matematik 1.Sınıf Öğrencilerine 10 tavsiye

Standard

 

0- Kendinizi büyük bir insan olarak görmekten vazgeçin.

1- Programınızı kendiniz yapıyorsanız saçma sapan dersler eklemeyin. Az sayıda ders alıp iyi not getirmeye çalışın.

2- Özellikle ilk dönem bütün derslere gidin. Öğrenciler genelde ilk vizeye kadar bütün derslere giderler ama daha sonra sıkılıp devamsızlık yaparlar. Bu da ne kadar basit olursa olsun konudan kopmasına sebep olur.

3- Eğer lisede matematik olimpiyatlarına hazırlanmışsanız ispat nasıl yapılıra aşinalığınız var demektir. Fakat ispat yapmayı yeni öğreniyorsanız ilk dönem biraz zorlanacaksınız. İlk aldığınız matematik derslerinde yapılan ispatlar size saçma gelecektir. İspatın nerede bittiiğini falan anlamayacaksınız muhtemelen. Dersten sonra elinize kağıt kalemi alın ve hocanın ispatını aynen bi kağıda yazın. Daha sonra ispatı kapatın ve ispatlayacağınız önermeye bakarak hocanın ispatını yapmaya çalışın. Her ispat basamaklaradan oluşur, bir basamaktan diğer basamağa geçişlerde küçük mantıklar kullanılır. Yaptığınız ispattaki basamaklara numaralar verin ve bir basamaktan diğerine geçerekenhangi fikirlerini kullandığınızı basamğın yanına not edin. Ortaya çıkan ispata kendinizi ikna etmeye çalışın.

4- İspatlarda anlayamadığınız noktalar olabilir, bu çok normal. Sınıfta matematiğe kafası basan bir arkadaşınızla konuşun, bir iki soru çözdürün ve nasıl çözdüğünü izleyin. Soruyu çözdüğü kağıdı atmayın , eve gidince aynı soruyu kağıda bakmadan kendiniz ispatlamaya çalışın.

5- Dersin uyuz olmayan bir asistanı varsa onun yanına gidin. Asistanların ofis saatleri çok boş geçer, hiç bi işleri yoktur, gidin rahatsız edin.

6- Ofis saatinde yada ders çıkışlarında dersin hocasıyla konuşun. Eğer dersin hocası çok burnu havada bir tip ise hiç muhatap olup moralinizi bozmayın.

7- İlk sınıfta moral çok önemlidir. O bölümü kazandığınıza göre matematikçi olacak potensiyele sahipsiniz demektir. Pes etmeyin,

8- Eski matematikçilerin hayatlarını okuyun.

9- Arada bir matematik dünyası dergisini alın, ilginizi çeken yazılar olabilir. Dergide Refail Alizade nin köşesi var. Oradaki soruları yapmaya çalışın. Yaparsanız çözümünü yazıp gönderin, yapamadığınız sorunun çözümüne bir sonraki sayıda(muhtemelen o zamana kadar unutursunuz ama olsun) bakmaya çalışın. Yine refail hoca bir önceki sayıdaki soruların çözümünü de yazmış oluyor. O çözümleri okuyun anlamaya çalışın. Beyincik köşesinde eğlenceli mantık soruları oluyor onlara bakıp matematiksel ve mantıksal düşünmeye kendiniz alıştırın. Böylece kendinizi daha iyi hissedersinsiniz.

10- Sudoku falan da çözebilirsiniz. “Sudoku zekayı artırır” diye halk arasında bir inanış var. Yalan tabiki zeka artmaz maalesef 🙂 kolay yada ortaya yakın sudokularadan alıp arada bir çözün, düşünme hızınız artacaktır ve birşeyler çözebilme duygusu moralinizi artıracak hayata daha pozitif bakabileceksiniz.

 

Advertisements

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s