Doğru Dökümanlar Ve Taktikler

Standard

Olimpiyatta Birinci Sene:

1- Öncelikle lise matematiğini sular seller gibi en kısa zamanda bitirmek lazım. Fakat, bitirirken herşeyi ezberlemeye çalışarak değil hangi formülün nereden geldiğini düşünüp öğrenerek ilerlemek gerek. Ezbere dayalı bilgi bir yerden sonra çöker, işin mantığını kavramak daha doğru.

2- Lise matematiğini çalışırken, piyasadaki yada eski sistemde kullanılan en zor kaynaklar üzerinden gitmek daha sağlıklı olur.

3- Lise matematiği bol bol soru çözerek pekiştirmeli. Ayrıca yer yer ortak çalışılan arkadaşlarla 3. şahıslar tarafından hazırlanmış denemeler yapılırsa çok güzel olur. Denemeler her zaman dikkati ve ciddiyeti artırır.

5- Çıkmış Mayısların her biri grup halinde deneme halinde yapılmalı, ilk mayıslar biraz kolay oluyor hepsini deneme yapmak çok vakit alabilir. Seçilmiş bazı mayıslar deneme olarak yapılsa da olur.

6- Akdeniz Üniversitesi, Bilgi, Koç, Doğuş, Ege lisesi yığınla küçük lokal(bazıları genele çok yaklaştı) sınavlar düzenleniyor. Bu tarz sınavlar tecrübe artırır. Hem diğer olimpiyatçıları görmüş olursunuz hem de Mayısa girdiğinizde daha az heyecanlanırsınız. İmkanlar ölçüsünde katılabilinir.

7- İlk sene geçmek zordur. Mayısı geçemeseniz bile moral bozmaya gerek yok. İlk senesinde geçen kimse yok denecek kadar az zaten, yapmanız gereken yaz sezonunu iyi değerlendirmek. Yazın çalışan olimpiyatçı, yaşıtlarına fark atar. Yaz mevsiminde oturun çalışın. Her gittiğiniz yere kitaplarınızı da götürün.

8- Mayıstan sonraki 3-4 hafta kesinlikle olimpiyat çalışmayın. Gidin ailenizle, arkadaşlarınızla takılın. Saçma okul derslerine girin. Coğrafya falan çalışın. Ders açığınız varsa onlara bakın. Ders çıkışı counter oynamaya falan gidin. Kafanızı dağıtmanız ve matematiği özlemeniz çok önemli.

Not: Olimpiyatta ilk sene lise matematiğini yukarıda anlatıldığı şekilde detaylı çalışmak yerine, tecrübeli bir çalıştırıcı ile mayıs sınavı soru tipleri ve test tekniği üzerine yoğunlaşıp daha yüksek netler elde etmek mümkündür. Bu metotla çalışıp geçmeye çok yaklaşan öğrenciler müşahade edildiği için bu not yazılmıştır.

olimpiyatta ikinci sene

Advertisements

5 thoughts on “Doğru Dökümanlar Ve Taktikler

  1. lise matematiği tam anlamıyla bitirilirse yeterli olur mu?çünkü bir iki tane olimpiyat kitabı edindim ve içeriği oldukça farklı geldi,bir de olimpiyat sürecinde kullandığınız kaynaklardan birkaç tane önerebilir misiniz?

  2. kızım 6.sınıfta.bu yıl ilköğretim matematik olimpiyatına katılacak.ama sorulara baktım ve okulla bir ilgisi olmadığını gördüm.nasıl hazırlanmalıyız lütfen cevaplayın.

Bir Yorumda Bulunun.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s